Ok. 80 wystawców, w tym twórcy rękodzieła i producenci regionalnej żywności, prezentuje swoje wyroby na Biebrzańskich Targach Twórczości i Sztuki Ludowej, które w niedzielę odbywają się w Goniądzu (Podlaskie). Organizatorami są Biebrzański Park Narodowy i miejska gmina.
Biebrzański Park Narodowy (BPN) jest największym polskim parkiem narodowym. Chroni m.in. jedne z najcenniejszych w Europie obszarów wodno-błotnych, gdzie żyją rzadkie gatunki ptaków związane z podmokłymi siedliskami. Jest też ostoją łosia.
Targi odbywające się w niedzielę mają podtytuł "Sto pomysłów dla Biebrzy"; idea takiej imprezy zrodziła się ponad 20 lat temu, jako element strategii turystycznej dla Doliny Biebrzy, nad którą pracowali wtedy ekolodzy, park narodowy, a także biebrzańskie gminy i organizatorzy turystyki. Chodziło o to, aby miejscowym twórcom znad Biebrzy pomóc w promocji wyrobów, rzemiosła charakterystycznego dla Biebrzy i pokazać im, co mogą wytwarzać i sprzedawać, a także jak zachęcać turystów do odwiedzania Doliny Biebrzy.
Obecnie dają możliwość prezentowania i sprzedaży regionalnych wyrobów i pomagają w zachowaniu rzemiosła związanego z tymi terenami. W niedzielę na straganach można znaleźć m.in. wyroby z wikliny, obrazy i rzeźby, biżuterię oraz wytwarzane lokalnie jedzenie, m.in. sery, wędliny czy ciasta. Dla odwiedzających przygotowano też zajęcia plastyczne o tematyce przyrodniczej, warsztaty ceramiczne i gry plenerowe; występują zespoły folklorystyczne.
Przez długi czas takie targi produktów lokalnych były organizowane przy siedzibie BPN w Osowcu Twierdzy; od ubiegłego roku odbywają się w Goniądzu i są współorganizowane przez gminę. W latach 2020-21 impreza nie odbyła się z powodu pandemii koronawirusa.
Odnosząc się do idei organizacji takich targów dyrektor BPN Artur Wiatr powiedział PAP, że impreza spełniła swoje oczekiwania. "Targi się rozrosły do jednej z najważniejszych imprez w Biebrzańskim Parku Narodowym, staramy się, by ten produkt lokalny był bardzo szeroko eksponowany, unikamy +popeliny+ i chcemy, żeby te targi trzymały poziom" - dodał.
Zwrócił uwagę, że cieszą się one rokrocznie dużym zainteresowaniem. "Myślę, że jest to bardzo fajna impreza, wpisująca się zarówno w charakter samego parku, tę rolę promocyjną, edukacyjną, troskę o dziedzictwo kulturowe i pogłębianie relacji ze społecznością lokalną. I w mojej ocenie, to bardzo dobrze wychodzi" - dodał dyr. Wiatr.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ agz/