19.05.2023–28.05.2023
19 maja na Nowym Rynku w Łowiczu odbyło się otwarcie plenerowej wystawy Muzeum Historii Polski pt. „Powstali 1863–64”. W uroczystym wydarzeniu uczestniczyli m.in. burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński i wicedyrektor MHP Anna Piekarska.
Czy kosa była lepsza od karabinu? W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski.
Plenerowa ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864 przedstawiona na szesnastu stanowiskach. Począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie. Ta część ma charakter analogowo-multimedialny − dzięki wykonywaniu zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne.
„To piękna inicjatywa, za którą dziękujemy. Cieszy nas, że Łowicz jest jednym z miast, do których zawitała wystawa, że będą mogli ją też zobaczyć uczniowie z łowickich szkół i tym samym uzupełnić swoją wiedzę o Powstaniu Styczniowym” – powiedział burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński.
„Mamy nadzieję, że mutimedialna wystawa przygotowana przez nasze Muzeum w ramach obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego spotka się z zainteresowaniem zarówno młodzieży szkolnej, jak i dorosłych mieszkańców miasta i okolic. To dobrze, że Łowicz w pobliżu, którego w lasach Puszczy Bolimowskiej toczyły się potyczki powstańczych oddziałów, jest pierwszym miastem na trasie przejazdu wystawy po Polsce” – dodała wicedyrektor Muzeum Historii Polski Anna Piekarska.
Największym i najbardziej spektakularnym elementem wystawy jest rotunda, w multimedialnej formie prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz historie ludzi związanych z ruchem insurekcyjnym. Pasjonujące opowieści powstały na podstawie wspomnień, relacji i dokumentów.
„Ludzie, których pokazujemy na wystawie to ikony Powstania Styczniowego − ich życiorysy nadają się na scenariusz filmowy. W rotundzie zwiedzający będą mogli przenieść się do żołnierskiego obozowiska, być na pobojowisku pod Węgrowem lub towarzyszyć Romualdowi Trauguttowi w jego ostatniej drodze pod szubienicę na warszawskiej Cytadeli” – stwierdził kurator wystawy Wojciech Kalwat (MHP).
Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.
Wystawie towarzyszy szkolenie dla nauczycieli starszych klas szkoły podstawowej (VI–VIII) i szkół średnich, przygotowane przez edukatorów z Muzeum Historii Polski. Zajęcia pomogą pedagogom wykorzystać wystawę w dydaktyce.
Zeszyt ćwiczeń zawiera sześćdziesiąt kart pracy podzielonych tematycznie – np. biali i czerwoni, obcokrajowcy w powstaniu, rola kobiet – i chronologicznie, np. przed powstaniem, przebieg powstania, po powstaniu, pamięć o powstaniu. Każda karta obliczona jest na ok. 15-20 minut pracy i może służyć zarówno do samodzielnej pracy ucznia jako powtórzenie, jak i do wprowadzenia nowego wątku przez nauczyciela. Pakiet zawiera także propozycję dwóch sprawdzianów z całości zagadnień dotyczących powstania styczniowego ujętych w podstawie programowej liceum.
Szkolenie w Łowiczu odbędzie się w poniedziałek 22 maja, w Łowickim Ośrodku Kultury przy ul. Podrzecznej 20, w godz. 9.00–12.00.
Materiały do ćwiczeń można pobrać ze strony www.powstanie1863-64.pl LINK
Termin i miejsce: 19–28 maja 2023 r., wystawa czynna w godz. 10-18 (wszystkie dni tygodnia), Nowy Rynek w Łowiczu, Wstęp wolny.
Organizatorzy: Muzeum Historii Polski, Urząd Miejski w Łowiczu.
Kuratorzy wystawy: Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina
Projekt plastyczny i wykonanie: Studio projektowe Sowa-Szenk
Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Darczyńca: Fundacja Banku Pekao S.A.
Patroni medialni: Polskie Radio, Telewizja Polska, Polska Press Grupa, Gość Niedzielny, Dzieje.pl.
Po zakończeniu pokazu w Łowiczu wystawa będzie prezentowana w kolejnych miastach w Polsce. Szczegółowe informacje na stronie www.powstanie1863-64.pl,
Źródło: MHP