Niedzielne zwiedzania wystawy stałej z przewodnikiem, a także tematyczne warsztaty dla dzieci i młodzieży przybliżające tematykę deportacji na Wschód znalazły się w wakacyjnej ofercie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Zajęcia rozpoczną się od 1 lipca.
Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód.
"Zbliżamy się do końca roku szkolnego, natomiast Muzeum Pamięci Sybiru nie zwalnia tępa i mamy przygotowaną ofertę na wakacje" - mówił w środę na konferencji prasowej dyrektor instytucji prof. Wojciech Śleszyński. Podsumował, że w tym roku szkolnym (od września) wystawę stałą w muzeum zwiedziło ponad 22 tys. osób, a z oferty edukacyjnej skorzystało ponad 5 tys. odwiedzających.
Muzeum w swojej letniej ofercie przygotowało serię zajęć edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży, które przybliżą im temat Syberii, krainy geograficznej oraz Sybiru - miejsca zsyłek. W ramach zajęć uczestnicy będą zwiedzać tematycznie wystawę, a także wezmą w różnego rodzaju twórczych warsztatach.
"Wakacje" w muzeum rozpoczną się 1 lipca, kiedy to odbędzie się spotkanie i warsztaty z rysownikiem Pawłem Piechnikiem, autorem dwutomowego komiksu opowiadającego o deportacjach na Wschód "Sybir" na podstawie wspomnień Danuty Pietrzak. Jak powiedziała kierowniczka działu wystaw w Muzeum Pamięci Sybiru Monika Szarejko, komiks spotkał się z dużym zainteresowaniem przede wszystkim wśród młodzieży, a podczas trzygodzinnego spotkania uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak powstaje komiks, a także spróbować własnych sił w jego tworzeniu.
Komiksowi będą poświęcone też jedne z wakacyjnych zajęć skierowanych do młodzieży. Szarejko mówiła, że podczas nich uczestnicy będą opracowywać alternatywną historię Danuty Pietrzak, gdyby jej rodzina nie została zesłana na Sybir.
Wśród innych propozycji dla najmłodszych znalazły się zajęcia przybliżające Syberię jako krainę geograficzną. Podczas jednych z nich uczestnicy będą podróżować po Syberii dzięki goglom VR, a następnie stworzą mapę tej krainy. Podczas innych poznają historię i tradycje ludów zamieszkujących te tereny.
Na czas wakacji w muzeum powracają cieszące się dużym zainteresowaniem odwiedzających - niedzielne zwiedzanie wystawy stałej z przewodnikiem. Taka forma zwiedzania będzie możliwa od 2 lipca i będzie odbywać się w każdą wakacyjną niedzielę.
Muzeum powołane zostało w 2017 r., jego siedzibę, która znajduje się w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej, otwarto w 2021 roku. Wystawa stała jest główną częścią muzeum. Na powierzchni ok. 2 tys. m kw., która przedstawia historię polskiej obecności na Syberii - od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód. Muzeum ma charakter narracyjny, oparte jest przede wszystkim na zebranych przez instytucje relacjach i wspomnieniach zesłańców, a także zgromadzonych i wyeksponowanych pamiątkach Sybiraków.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/