MKiDN będzie nadal współprowadzić Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży (Podlaskie). Do końca 2026 r. resort będzie przekazywać na ten cel kwotę nie mniejszą niż 599 tys. zł, a miasto Łomża nie mniejszą niż 1 mln 750 tys. zł rocznie – podano w komunikacie resortu.
Aneks do umowy w sprawie współprowadzenia podpisali w czwartek wieczorem w Łomży wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podczas koncertu z okazji 45-lecia łomżyńskiej filharmonii. Umowa będzie obowiązywała do 31 grudnia 2026 r. z możliwością jej przedłużenia.
"Wśród licznych osiągnięć łomżyńskiej Filharmonii wymienić należy wspaniałe zasługi dla propagowania muzyki polskiej. Organizacja zróżnicowanych wydarzeń prezentujących dorobek polskich kompozytorów, w tym prawykonań utworów współczesnych twórców oraz utrwalanie ich na płytach, niejednokrotnie docenianych przez polskie i zagraniczne środowiska muzyczne, niewątpliwie przyczyniają się do pielęgnowania tożsamości narodowej" - napisał w liście do łomżyńskich filharmoników wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. List odczytała wiceminister Wanda Zwinogrodzka.
Ministerstwo podało w komunikacie, że wicepremier podziękował zespołowi łomżyńskich filharmoników za "aktywność na rzecz krzewienia kultury muzycznej na najwyższym poziomie i twórczą pasję, szeroki repertuar, który zapisze się w polskiej kulturze muzycznej". . Wanda Zwinogrodzka wręczyła pracownikom Filharmonii Kameralnej przyznane przez ministra Glińskiego medale, odznaki i dyplomy.
Pierwszą umowę na współprowadzenie Filharmonii Kameralnej w Łomży ministerstwo i władze miasta podpisały w 2018 r. Umowę zawierali wówczas wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, obowiązywała do końca 2020 r. Obecny aneks jest trzecim.
MKiDN przypomniało, że Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży powstała w 1977 roku jako Łomżyńska Orkiestra Kameralna, nazwę na obecną zmieniła 29 października 2008 r. "W ciągu 45 lat istnienia dała ponad dwa tysiące koncertów w kraju i poza jego granicami. Otrzymała również wiele nagród za działalność i wkład w rozwój kultury muzycznej". Na przestrzeni lat jej dyrektorami byli kolejno: Mieczysław Szymański, Henryk Szwedo oraz Tadeusz Chachaj. Od 2005 r. dyrektorem naczelnym i artystyczny jest Jan Miłosz Zarzycki.
"Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży gościła wielu znakomitych solistów, wśród których są między innymi: Eugen Indjic, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Wiesław Ochman, Grażyna Brodzińska, Piotr Paleczny. Orkiestra współpracowała z mistrzami batuty, takimi jak: Tomasz Bugaj, Pierangelo Gelmini, Stefan Fraas, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Peder Rensvik, Jerzy Salwarowski, Józef Wiłkomirski, Giancarlo De Lorenzo, Nurhan Arman, Amaury du Closel" - przypomniało Ministerstwo. Podało także, że łomżyńscy filharmonicy mają na swoim koncie wiele nagród, wydali 17 płyt.(PAP)
kow/ pat/