W Wągłczewie w pow. sieradzkim (woj. łódzkie) odbyły się uroczystości pogrzebowe ekshumowanego przez IPN żołnierza Konspiracyjnego Wojska Polskiego Jana Chowańskiego ps. Tadek.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. św. Klemensa w Wągłczewie w pow. sieradzkim (łódzkie). Ekshumowanego półtora roku temu w Łodzi przez Instytut Pamięci Narodowej żołnierza Konspiracyjnego Wojska Polskiego Jana Chowańskiego pochowano na cmentarzu parafialnym, zgodnie z wojskowym ceremoniałem, w asyście kompanii honorowej 15. Brygady Wsparcia Dowodzenia z Sieradza.
Jarosław Stulczewski ze Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość podkreślił, że smutek uroczystości pogrzebowej miesza się z ulgą, że po 74 latach zabity przez komunistycznych oprawców Żołnierz Niezłomny Jan Chowański może spocząć w rodzinnej ziemi sieradzkiej obok swoich rodziców i rodzeństwa, w tym brata Stanisława - także żołnierza Konspiracyjnego Wojska Polskiego. "Jan Chowański wraca do swoich. Nadal jednak szukamy szczątków jednego z jego braci - Antoniego Chowańskiego pseudonim Kuba" - zaznaczył.
Krewny braci Chowańskich, jeden z członków Zrzeszenia WiN, Tadeusz Chowański, podziękował wszystkim, dzięki którym udało się zorganizować piątkową uroczystość pogrzebową. "Moi wujowie byli moimi bohaterami, bohaterami swoich tragicznych czasów powojennej, okupowanej przez Sowietów, Polski" - powiedział Tadeusz Chowański.
Szczątki Jana Chowańskiego, pseudonim Tadek, zostały odnalezione w grudniu 2021 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu komunalnym na Dołach w Łodzi.
W 1947 r. wstąpił do oddziału partyzanckiego swojego brata Antoniego Chowańskiego "Kuby". Oddział podlegał rozkazom Jana Małolepszego "Murata", który stanął na czele tzw. III Komendy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Chowański brał udział w wielu akcjach wymierzonych w funkcjonariuszy bezpieki i działaczy partyjnych.
Jan Chowański ps. Tadek - jak podano w dokumentach łódzkiego oddziału IPN - urodził się 24 czerwca 1917 r. w miejscowości Gozdeckie w powiecie sieradzkim. W czerwcu 1942 r. został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec skąd wrócił do kraju, gdzie prowadził gospodarstwo rolne. W 1947 r. wstąpił do oddziału partyzanckiego swojego brata Antoniego Chowańskiego "Kuby". Oddział podlegał rozkazom Jana Małolepszego "Murata", który stanął na czele tzw. III Komendy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
Chowański brał udział w wielu akcjach wymierzonych w funkcjonariuszy bezpieki i działaczy partyjnych. W styczniu 1948 r. został ranny w starciu z grupą operacyjną Urzędu Bezpieczeństwa. Zagrożony aresztowaniem wyjechał na Pomorze Zachodnie.
Został aresztowany w lipcu 1949 roku przez funkcjonariuszy UB w Nowogardzie i przekazany do WUBP w Łodzi. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi z 7 stycznia 1950 r. Jan Chowański został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 19 maja 1950 r. w więzieniu przy ul. Kopernika w Łodzi. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ aszw/