Po całonocnym czuwaniu i nabożeństwach w prawosławnym monasterze w Jabłecznej (Lubelskie) nad Bugiem, wierni przeszli w niedzielę o wschodzie słońca do kaplicy Świętego Ducha w procesji wśród nadbużańskich łąk. Uroczystości ku czci patrona klasztoru, św. Onufrego zakończą się w niedzielę Świętą Liturgią.
Leżący nad Bugiem Monaster Świętego Onufrego w Jabłecznej jest jednym z najważniejszych prawosławnych sanktuariów w Polsce. Historia monasteru w tym miejscu sięga końca XV wieku.
"Dokładnie w tym roku mija 525 lat od umownej daty istnienia monasteru. Na uroczystości przybywają co roku rzesze pielgrzymów. Rozpoczęliśmy je w sobotę rano Świętą Liturgią, poświęceniem wody i nabożeństwem za zmarłych mnichów, którzy żyli w monasterze" – powiedział PAP przełożony monasteru w Jabłecznej o. archimandryta Piotr (Dawidziuk).
Główne uroczystości w Jabłecznej rozpoczęły się od całonocnego czuwania z soboty na niedzielę oraz modlitw i hymnów przed cudowną ikoną św. Onufrego. Tradycyjnie pierwsza Święta Liturgia została odprawiona w nocy w kaplicy Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny znajdującej się na wprost monasterskiej bramy. O wschodzie słońca wierni udali się w uroczystej procesji wśród nadbużańskich łąk do kaplicy Świętego Ducha, znajdującej się nad samą rzeką, gdzie odprawiono drugą Świętą Liturgię.
Na uroczystości do Jabłecznej zjechali wierni z całej Polski, w szczególności z Podlasia i Lubelszczyzny. Do monasteru, po dziewięciu dniach wędrówki, przybyli również uczestnicy najdłuższej – ponad 200-kilometrowej - pielgrzymki, która po raz trzydziesty wyruszyła z Białegostoku.
"Na miejsce dotarło ok. 20 osób. Myślę, że przez całą trasę przewinęło się łącznie ok. 50 uczestników. Wśród pielgrzymów były osoby w wieku od 10 do 85 lat" – powiedział PAP jeden z koordynatorów pielgrzymki Michał Gwoździej z Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce.
Zaznaczył, że trasa przebiegała między innymi przez takie miejscowości jak: Kożany, Bielsk Podlaski, Wólka Wygonowska, Rogacze, Tokary, Janów Podlaski, Terespol i Kodeń. "Staraliśmy się iść drogami lokalnymi, szutrowymi, a nawet lasami, a także przeprawiliśmy się łódką przez rzekę Bug przy wsparciu OSP w Mielniku" – dodał Gwoździej.
Uroczystości zakończy w niedzielę Święta Liturgia, która zaplanowana jest na godz. 10 w cerkwi monasterskiej w Jabłecznej.
Pierwsze wzmianki o monasterze w Jabłecznej pochodzą z 1498 roku. Od tego czasu datuje się też kult - pochodzącej prawdopodobnie z Konstantynopola - cudownej ikony świętego Onufrego, patrona monasteru. Według legendy św. Onufry ukazał się pewnego dnia nad Bugiem w Jabłecznej rybakom i powiedział: "W tym miejscu będzie sławione imię moje". Wkrótce potem w to miejsce przypłynęła rzeką ikona świętego. Na miejscu objawienia zbudowano kapliczkę, a następnie monaster, który funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 500 lat.(PAP)
autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ jann/