W Kazimierzu Dolnym (Lubelskie) w niedzielę zakończył się 57. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, w którym udział wzięło ok. 700 artystów z 14 województw. Na rynku wręczono Baszty, czyli główne nagrody festiwalu.
Ogłoszenie wyników konkursu poprzedziła msza św. w kościele farnym, po której artyści w strojach ludowych, grając na tradycyjnych instrumentach, przeszli w korowodzie pod scenę na kazimierskim rynku.
List do uczestników festiwalu skierował minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Podkreślił, że co roku podczas wydarzenia w Kazimierzu Dolnym można podziwiać bogactwo rodzimej kultury. „Tradycyjne stroje, gwara, archaiczne pieśni i muzyka oraz sztuka ludowa świadczą o ważnej dla ochrony niematerialnego dziedzictwa kultury transmisji międzypokoleniowej, jaka odbywa się w społecznościach lokalnych” – zauważył szef MKiDN.
Według niego to dzięki niej, a także pasji i świadomości osób, którym bliska jest kultura ludowa oraz wielu grupom etnograficznym w Polsce udało się zachować dawny repertuar muzyczny i styl wykonania. Stwierdził również, że zainicjowany przed wieloma laty festiwal kapel i śpiewaków w Kazimierzu odgrywa niebagatelną rolę w zakresie łączności z tradycją, dokumentowania, ochrony oraz popularyzacji dorobku kulturowego polskiej wsi.
„W ciągu ostatnich lat obserwujemy coraz liczniejszy udział w festiwalu młodych ludzi, zarówno uczestników przeglądu, szczególnie kategorii konkursowej Mistrz i Uczeń, jak i widzów oraz sympatyków muzyki tradycyjnej aktywnie uczestniczących w warsztatach tańca, muzyki, zabawach tanecznych i pograjkach” – napisał Piotr Gliński.
W tegorocznym konkursie Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych udział wzięło ok. 700 artystów z 14 województw, w tym 31 kapel, 38 zespołów śpiewaczych, 20 solistów instrumentalistów, 28 solistów śpiewaków, 30 grup w konkursie Mistrz i Uczeń. Występom konkursowym towarzyszyły koncerty muzyki tradycyjnej, warsztaty, potańcówki, seminarium folklorystyczne i targi sztuki ludowej.
W niedzielę na zakończenie wydarzenia rozdano Baszty, czyli główne nagrody festiwalu, których łączna suma wyniosła ponad 100 tys. zł. W kategorii zespołów śpiewaczych pierwsze miejsce zajął Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej (woj. lubelskie). W kategorii kapel Basztę otrzymała Kapela Kotelnica z Olszówki (woj. małopolskie). W kategorii solista instrumentalista zwyciężył Zdzisław Kwapiński z Szymanowa (woj. mazowieckie), a w kategorii solista śpiewak - Witold Kuczyński z Czarni (woj. mazowieckie).
Festiwal prezentuje autentyczną twórczość muzyczną artystów ludowych, w ich pierwotnym, nieprzetworzonym repertuarze ludowym. Celem wydarzenia jest przegląd, ocena, dokumentacja i ochrona tradycyjnego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego zachowującego gwarę regionów etnicznych, grę na unikatowych instrumentach ludowych oraz popularyzację i ożywianie tych tradycji w społeczeństwie.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ aszw/