10 września 2023 r., pierwszy raz w historii, obchodzić będziemy nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. Z tej okazji Poczta Polska wprowadzi do obiegu specjalny znaczek pocztowy – poinformował PAP jej rzecznik prasowy Daniel Witowski.
Znaczek o nominale jeden złoty wydany zostanie w nakładzie miliona sztuk.
"Podczas II wojny światowej zginęło 2,2 mln dzieci. Prawie 1,6 mln zostało osieroconych, a okaleczenia fizyczne i psychiczne najmłodszych sięgają setek tysięcy osób. Walor filatelistyczny to hołd i przypomnienie, że dzieci były najbardziej bezbronnymi ofiarami walk toczonych w latach 1939-1945" – napisano w komunikacie Poczty Polskiej.
"Nasz znaczek ma przypominać o najbezbronniejszych ofiarach wojny. Upamiętnienie poprzez specjalny walor filatelistyczny, to również forma hołdu dla tych dzieci, które w krytycznym czasie dla naszej ojczyzny wykazały się bohaterstwem i niezwykłą odwagą" – powiedział wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek, cytowany w informacji. "Jako Poczta Polska pamiętamy o roli najmłodszych Polaków, którzy poświęcając swoje zdrowie i ryzykując życie, służyli w harcerstwie czy pełnili funkcję łączników w powstaniu" – podkreślił.
Na znaczku przedstawiono zdjęcie autorstwa Tadeusza Bukowskiego ps. Bończa, wykonane w 1939 lub 1940 r. (dokładna data powstania fotografii nie jest określona). "Widoczny na nim kilkuletni chłopczyk idzie samotnie wśród zbombardowanych zabudowań mieszkalnych" – napisano.
Emisji "Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny" towarzyszy koperta FDC i datownik.
Jak wyjaśniono, "na kopercie zamieszczono archiwalny rysunek dziecka wykonany w roku 1946, obrazujący wspomnienia z okresu wojny". Zdjęcie pochodzi z Archiwum Akt Nowych w Warszawie, z zespołu Ministerstwa Oświaty, gdzie przechowywane są historyczne rysunki polskich dzieci będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939–1945. W grafice datownika umieszczono fragment archiwalnego rysunku dziecka przedstawiający atakujący czołg.
Autorem projektu znaczka jest Jan Konarzewski.
Emisja powstała we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Archiwum Akt Nowych. Walory znajdą się w obiegu 10 września.(PAP)
Autor: Grzegorz Janikowski
gj/ joz/