Niech ten Nowy Rok przysporzy całej społeczności żydowskiej w Polsce dużo zdrowia, szczęścia i wewnętrznego spokoju. Niech wzmocni Państwa wzajemne relacje, wniesie duchowe pokrzepienie i otuchę – napisał prezydent Andrzej Duda w piątkowym liście wystosowanym z okazji święta Rosz ha-Szana.
Święto Rosz ha-Szana – czyli żydowski Nowy Rok – jest obchodzone pierwszego i drugiego dnia żydowskiego miesiąca tiszri. W 2023 r. trwa od wieczora 15 września do wieczora 17 września. Zgodnie z kalendarzem żydowskim rozpoczął się 5784 rok.
W liście opublikowanym w piątek na stronie Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Duda zwrócił uwagę, że "zgodnie z żydowską tradycją święto Rosz ha-Szana to czas refleksji i pocieszenia".
"To szczególny moment, kiedy spotykają się Państwo w gronie bliskich, przekazując sobie najserdeczniejsze życzenia i pozdrowienia na przyszłość. Kiedy razem umacniają się Państwo najlepszym słowem i nadzieją" – napisał.
Prezydent podkreślił, że z radością dołącza się do tych życzeń. "Niech ten Nowy Rok przysporzy całej społeczności żydowskiej w Polsce dużo zdrowia, szczęścia i wewnętrznego spokoju. Niech wzmocni Państwa wzajemne relacje, wniesie duchowe pokrzepienie i otuchę. Życzę Państwu pełni sił, a także wszelkiej satysfakcji z osobistych i zawodowych zamierzeń. Proszę przyjąć życzenia wielu wspaniałych sukcesów we wszystkich działaniach dla dobra Rzeczypospolitej. Słodkiego i Szczęśliwego Nowego Roku" – podsumował.
Zgodnie z judaizmem w Rosz Ha-Szana Bóg ocenia ludzi i zapisuje ich losy w dwóch księgach: sprawiedliwych w Księdze Życia, a zatwardziałych grzeszników w Księdze Śmierci. Pozostałym Bóg daje dziesięć dni na poprawę. O ich losach zadecyduje w Jom Kipur (Dniu Pojednania). Dlatego w Rosz ha-Szana Żydzi składają sobie życzenia "Obyście byli zapisani (w Księdze Życia) i opieczętowani na dobry rok".
Rosz ha-Szana to święto spędzane głównie w synagodze. W rozbudowanych modlitwach Bóg przedstawiany jest jako Król – władca wszelkiego stworzenia. Poważny charakter liturgii podkreślają liczne modlitwy pokutne, publiczne wyznania grzechów i podniosłe, pobudzające do refleksji melodie modlitw.
W tym czasie w żydowskich domach na stołach pojawia się, odmienna niż w inne święta, okrągła chała, którą stawia się na środku stołu. Podaje się również rybę z zachowaną głową w nawiązaniu do nazwy święta (z hebr. rosz to głowa). Jednym z tradycyjnych składników spożywanych tego dnia potraw są jabłka, które – zanurzane w miodzie – mają zapewnić obfitość i słodkość nadchodzącego roku. (PAP)
Autorka: Daria Porycka
dap/ joz/