Ogród Saski w Warszawie był miejscem gry „Drogi do wolności”, zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski w ramach VIII Przystanku Niepodległość. „Proponujemy już po raz ósmy grę przestrzenną, służącą poznawaniu historii i jednocześnie kontynuujemy dziś naszą kampanię informacyjną +Na stulecie niepodległości – Muzeum Historii Polski” - powiedział PAP Marek Stremecki, rzecznik MHP.
Przez pierwsze dwie godziny trwania gry „Drogi do wolności”, na jej trasę wyruszyło z przewodnikami piętnaście kilkunastoosobowych grup uczestników. W jednym z punktów gry, który był poświęcony politykom, należało rozpoznać symbole lub hasła prezentowane przez pracowników MHP oraz realizatora gry – Zebry Projekt i połączyć je z konkretną historyczną postacią.
„Proponujemy już po raz ósmy grę przestrzenną, służącą poznawaniu historii i jednocześnie kontynuujemy dziś naszą kampanię informacyjną +Na stulecie niepodległości – Muzeum Historii Polski” - powiedział PAP Marek Stremecki, rzecznik MHP.
W punkcie poświęconym kulturze na uczestników gry czekały słuchawki. „Zadanie polega na zidentyfikowaniu jedenastu utworów muzycznych, m.in. +Etiudy Rewolucyjnej +, arii z +Halki+, +Roty+ i +Bema pamięci żałobnego rapsodu+ oraz skojarzeniu ich z odpowiednimi ilustracjami” - powiedziała PAP Marta Idzikowska z Zebry Projekt.
Oddzielną trasę przygotował MHP dla dzieci w wieku 5-9 lat. Na jej zakończenie dzieci układały z puzzli herb Polski.
Przed tymczasową siedzibą MHP przy ul. Senatorskiej kolportowano jednodniówkę „Jesteśmy”, zawierająca propozycję spaceru po Warszawie do siedmiu miejsc związanych z wydarzeniami od 10 do 12 listopada 1918 roku. Przypomniany został mało znany fakt, że na placu Teatralnym doszło do walk między Polakami i niemieckimi żołnierzami zajmującymi gmach ratusza.
Na placu Na Rozdrożu, przy pomniku Romana Dmowskiego pokazywano przygotowaną przez MHP, filmową prezentację dotyczącą wydarzeń sprzed 95 lat i roli przywódcy endecji w powstaniu II Rzeczpospolitej.
Na Krakowskim Przedmieściu, przed Uniwersytetem Warszawskim można było oglądać wystawę „Od Horodła do Horodła. Unia horodelska: dzieje i pamięć (1413-2013)" przygotowaną z okazji 600-lecia unii polsko-litewskiej przez MHP i Muzeum Zamojskie.
"Zachęcamy - powiedział PAP rzecznik MHP - do oglądania m.in. na YouTube i Facebooku filmu +Na stulecie niepodległości – Muzeum Historii Polski”, w którym Antoni Dudek, Grażyna Wolszczak, Anna Dymna, Jan Wróbel i Marcin Meller mówią, że Muzeum Historii Polski powinno mieć stałą siedzibę”.(PAP)
tst abe/