Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiegio w Olsztynie będzie udostępniał swoje zbiory w portalu KRONIK@ – Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury. Wśród udostępnionych cyfrowo obiektów znajdą się starodruki i unikatowe czasopisma wschodniopruskie z XIX w.
W czwartek minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podpisał z dyrektorem Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie dr. Jerzym Kiełbikiem porozumienie w sprawie udostępniania zbiorów Instytutu w portalu Kronik@.
"Porozumienie oznacza, że zasoby Instytutu Północnego w Olsztynie zaczną być dostępne dla zainteresowanych z całej Polski. Kronik@ to portal, który stworzyło Ministerstwo Cyfryzacji. Pozwala na to, by skarby naszej kultury i nauki zobaczyć w formie cyfrowej. To nasz obowiązek wobec tych, którzy na ten dorobek kulturalny pracowali" – mówił minister Cieszyński, wskazując, że biblioteki stacjonarne w 2023 r. są znacznie rzadziej odwiedzane niż przed laty.
Podkreślił, że wszystko, co jest zamieszczone na portalu Kronik@, można wykorzystywać do prac badawczych.
"To jest ważne, bo to sprawia że dzięki cyfryzacji dobra polskiej kultury i nauki są dostępne dla wszystkich"– dodał. Instytut Północny to pierwsza na Warmii i Mazurach placówka, która udostępni swoje zbiory w portalu Kronik@.
Jak powiedział dyrektor Instytutu dr Jerzy Kiełbik, to szansa by dotrzeć do szerszego grona odbiorców.
"Mamy w swych zbiorach starodruki z XVII i XVIII w., ale też unikatowe – XIX-wieczne czasopisma wschodniopruskie, które dają ogromną wiedzę na temat przeszłości regionu. Są to czasopisma polsko– i niemieckojęzyczne, wydawane nawet kilkukrotnie w ciągu dnia, ilustrujące, co się działo w najmniejszych miejscowościach" – mówił dr Kiełbik.
Portal KRONIK@ – Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury – został udostępniony w 2022 r. Pełni dwojaką funkcję. Przede wszystkim każdy może oglądać zgromadzone w nim zasoby nauki i kultury polskiej. Obecnie dostępnych jest ponad 16 mln obiektów podzielonych na 72 kategorie, w tym.: książki, czasopisma, fotografie, grafiki i rysunki oraz zbiory muzealne. Można je przeszukiwać za pomocą wysoko zaawansowanej multiwyszukiwarki. Umożliwia ona katalogowanie, szukanie powiązań z innymi obiektami oraz swobodne korzystanie zarówno w ramach prowadzonych badań naukowych, jak i działalności dydaktycznej czy popularyzatorskiej.
Na zbiory dostępne na Kronika.gov.pl składają się zasoby 24 instytucji, m.in.: Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Wojskowego Biura Historycznego, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Telewizji Polskiej i archiwów państwowych.
Drugą funkcją KRONIKI jest udostępnienie zainteresowanym instytucjom przestrzeni do bezpiecznego przechowywania zasobów nauki i kultury polskiej. Portal integruje funkcjonujące dotąd w rozproszeniu serwisy, wprowadza jednolite standardy zarządzania cyfrowymi zasobami i jednocześnie zabezpiecza je przed zniszczeniem bądź uszkodzeniem. Obecnie w repozytorium przechowywane jest ponad 3,5 petabajta danych.
Korzystanie z zasobów portalu Kronika.gov.pl i udostępnianie za jego pośrednictwem cyfrowych zbiorów jest bezpłatne. (PAP)
Autor: Agnieszka Libudzka
ali/ joz/