Członek kierownictwa Organizacji Wyzwolenia Palestyny zaapelował w czwartek o powołanie międzynarodowej komisji śledczej ws. śmierci Jasera Arafata po opublikowaniu badań, z których wynika, że palestyńskiego lidera otruto w roku 2004 radioaktywnym polonem.
"Tak samo jak w sprawie zabójstwa (w 2005 r. byłego premiera Libanu) Rafika Haririego powołano międzynarodową komisję śledczą, powinna powstać taka komisja w sprawie śmierci Arafata" - powiedział agencji AFP Wasel Abu Jusef, członek Komitetu Wykonawczego OWP.
Przeprowadzone przez laboratorium w Lozannie analizy próbek z ciała Jasera Arafata podtrzymują hipotezę, że jego śmierć mogła być wynikiem otrucia polonem 210 - wynika z kopii raportu, który opublikowała w środę telewizja satelitarna Al-Dżazira.
W czwartek o godz. 13.45 szwajcarscy naukowcy, którzy przeprowadzili testy, będą mieć konferencję prasową w tej sprawie.
We wtorek z członkami szwajcarskiej grupy badaczy spotkała się w Genewie wdowa po Arafacie, Suha Arafat. "Naukowo dowiedziono, że nie zmarł śmiercią naturalną (...) i że został zabity" - oświadczyła, podkreślając że była to "zbrodnia stulecia". Nie skierowała oskarżenia pod adresem żadnego państwa czy osoby i przyznała, że Jaser Arafat miał wielu wrogów.
W połowie października szwajcarscy naukowcy opublikowali w piśmie "Lancet" wyniki analiz próbek z ubrań Arafata, które wykazały podwyższoną zawartość radioaktywnej substancji.
W tym samym czasie tezę o otruciu przywódcy Palestyńczyków polonem 210 wykluczyli rosyjscy eksperci. Oświadczyli, że ekspertyza próbek skóry Arafata wykluczyła tezę o otruciu tą substancją, której śladów nie znaleziono.
Władze Izraela określiły w środę wyniki badań szwajcarskich ekspertów jako "niepoważne". Wielu Palestyńczyków uważa, że Arafat został otruty przez Izraelczyków, co władze Izraela konsekwentnie dementują.
Ekshumację Jasera Arafata przeprowadzono w listopadzie 2012 roku. 60 próbek zostało przekazanych do analizy trzem ekipom badawczym: szwajcarskiej, francuskiej i rosyjskiej, które prowadziły oddzielnie swe badania, nie kontaktując się ze sobą.
Jaser Arafat - wieloletni legendarny dowódca palestyński - zmarł we francuskim szpitalu w roku 2004, lecz przyczyna jego śmierci nie została nigdy ustalona. (PAP)
cyk/ ro/