Dalajlama XIV, Lech Wałęsa, Michaił Gorbaczow, Frederik Willem de Klerk i Sharon Stone - to niektórzy z uczestników rozpoczynającego się w poniedziałek w Warszawie XIII Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Hasło spotkania: "Solidarność dla pokoju - czas działać”.
Szczyt, który po raz pierwszy odbędzie się w Warszawie i potrwa trzy dni, przypada w 30. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie pokojowej Nagrody Nobla. Gościem specjalnym będzie działaczka społeczna Samia Nkrumah, córka pierwszego prezydenta Ghany i kontynuatorka jego myśli. Ostatniego dnia szczytu - w środę - aktorka, producentka i działaczka dobroczynna Sharon Stone otrzyma Nagrodę Pokoju (Peace Summit Award).
Stone zostanie nagrodzona za "solidarne działanie na rzecz ludzi walczących z tragedią HIV i AIDS oraz za niesienie im nadziei”.
Szczyt rozpocznie się w poniedziałek w Pałacu Kultury i Nauki. W pierwszej sesji "Solidarni dla pokoju i bezpieczeństwa" uczestniczyć będą: Michaił Gorbaczow (inicjator pierestrojki, prezydent ZSRR, Nobel z 1990 r.), Frederik Willem de Klerk (b. prezydent RPA, Nobel w 1993 r.), Szirin Ebadi (irańska prawniczka i obrończyni praw człowieka, Nobel z 2003 r.) i Ira Helfand z organizacji Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej.
Kolejna sesja nosić będzie tytuł "System wartości społecznych w dobie kryzysu". Głos zabiorą: Lech Wałęsa, prof. Mohammad Yunus (twórca systemu mikrokredytów z Bangladeszu, Nobel z 2006 r.), Mairead Corrigan Maguire (działaczka pokojowa w Irlandii Północnej, Nobel z 1976 r.) i Peter Launsky-Tieffenthal, zastępca Sekretarza Generalnego ONZ.
Wtorkowe obrady szczytu rozpoczną się od sesji "Usłyszcie nas! Nierówności a sprawiedliwość społeczna"; wezmą w niej udział m.in.: Mohammad Yunus, Lech Wałęsa, Colin Archer z Międzynarodowego Stałego Biura Pokoju, Jayantha Dhanapala z Konferencji Pugwash w Sprawie Nauki i Problemów Światowych.
"Prawa człowieka: zagrożenia wczoraj i dziś" - to tytuł ostatniej wtorkowej sesji szczytu. Przemawiać będą: Frederik Willem de Klerk, Szirin Ebadi, Steve Crawshaw z Amnesty International i Lee Hoesung z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).
Obrady ostatniego dnia szczytu odbędą się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. W pierwszej ze środowych sesji "Solidarność i pojednanie: nigdy więcej wojny" wezmą udział: Dalajlama XIV, Mairead Corrigan Maguire, Melissa Fleming z Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców.
Następnie zaplanowano sesję "Solidarność młodych – działaj na rzecz pokoju". Wśród mówców będą Dalajlama XIV, Betty Williams (działaczka pokojowa w Irlandii Północnej, Nobel z 1976 r.), Mohammad Yunus i Peter Launsky-Tieffenthal.
Wczesnym popołudniem odbędzie się ceremonia wręczenia Nagrody Pokoju "Peace Summit Award 2013" dla Sharon Stone. Po ceremonii zamknięcia szczytu przewidzianej na godz. 13.40 zaplanowano konferencję prasową.
Szczytowi towarzyszyć będzie m.in. konferencja organizowana we współpracy z Uniwersytetem Warszawskich pt. "Niestosowanie przemocy, budowa pokoju i pojednanie", wioska organizacji pozarządowych, wystawa nt. historii Pokojowej Nagrody Nobla pt. "Gest solidarności", a także specjalna edycja Akademii Obywatelskiej z udziałem 200 młodych liderów.
W ramach szczytu do Warszawy na zaproszenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyjedzie czworo noblistów w innych dziedzinach: Brian Kobilka (Nobel z chemii, 2012), Dale Mortensen (nagroda z ekonomii, 2010), Carol W. Greider (fizjologia/medycyna, 2009) i Theodor W. Haensch (Nobel z fizyki, 2005). Przewidziano m.in. dyskusję laureatów z polskimi młodymi naukowcami nt. ich drogi do sukcesu, znaczenia odkryć naukowych we współczesnym świecie, a także wyzwań, jakie stoją dziś przed społecznością uczonych.
Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla zainicjował w 2000 r. Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze osiem lat obrady noblistów odbywały się w Rzymie, a od 2008 r. kongresy miały miejsce w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago.
Partnerem medialnym XIII Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Warszawie jest Polska Agencja Prasowa. Więcej informacji i szczegółowy program wydarzenia - na stronie www.szczytnoblistow.pl. (PAP)
hgt/ par/ mhr/