Na cmentarzach Wileńszczyzny w środę rozpoczęło się dwudniowe kwestowanie na rzecz Rossy, najstarszej wileńskiej nekropolii, jednej z czterech polskich nekropolii narodowych. Tegoroczna akcja jest już 10., uczestniczy w niej około 20 podwileńskich miejscowości. Kwestowanie odbywa się też przy głównej bramie Cmentarza Rossa.
„Akcja +Wileńszczyzna Rossie+ pozwala nam, Polakom mieszkającym na Litwie, uświadomić, że odpowiedzialność za stare cmentarze, które są częścią naszego dziedzictwa historycznego i kulturowego, ponosi nie tylko państwo polskie, litewskie, nasze miasto, ale też każdy z nas” – mówi PAP Dariusz Żybort, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą, współinicjator akcji.
Na Rossie kwestuje się nie tylko na początku listopada, ale też na początku maja, gdy Wilno odwiedza wielu turystów z Polski, a także w święto Bożego Ciała.
„Musimy przyznać, że znaczna część pieniędzy, którą pozyskujemy na odnowę, czy odbudowę pomników, to są pieniądze Polaków i państwa polskiego – mówi Żybort. – Wśród turystów z Polski rozpowszechniamy są też cegiełki na rzecz naszej nekropolii. W ubiegłym roku ze sprzedaży cegiełek pozyskaliśmy prawie 15 tys. euro”.
Staraniem Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą w ciągu 30 lat jego działalności odnowiono około 200 pomników nagrobnych. W tym roku ze środków zgromadzonych przez Komitet odnowiono dziesięć pomników, po jednym pomniku odnowił Instytut Pamięci Narodowej oraz Ambasada RP na Litwie, trzy pomniki odnowiono przy współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Rossa jest najstarszym cmentarzem Wilna, została założona w 1801 roku. Cmentarz składa się z kilku części: Starej Rossy, Nowej Rossy i Cmentarzyka Wojskowego z Mauzoleum Matka i Serce Syna, czyli marszałka Józefa Piłsudskiego; spoczywają tam m.in. profesorowie wileńskiego Uniwersytetu Stefana Batorego, są też groby archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza, groby dwojga dzieci Stanisława Moniuszki.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
wr/