Archidiecezja Wrocławska i władze samorządowe Wrocławia przedstawiły w czwartek wspólny program obchodów kanonizacji Jana Pawła II. Cykl imprez w stolicy Dolnego Śląska potrwa od lutego do czerwca i zawiera wiele wydarzeń o charakterze zarówno religijnym, jak i świeckim.
„Kanonizacja Jana Pawła II w wymiarze religijnym i społecznym jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Chcemy zachęcić wrocławian do wspólnego jej przeżywania. Zależy nam, by wrocławskie uroczystości były i poważne, i radosne” - powiedział na konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Nawiązał do swego ostatniego spotkania z Janem Pawłem II, gdy odwiedził go w Watykanie tuż przed śmiercią i przekazał stułę z herbem miasta oraz zaproszenie do kolejnej wizyty we Wrocławiu. „Jan Paweł II przyjął to zaproszenie i w szerokim tego słowa znaczeniu jest z nami. To właśnie papieżowi zawdzięczamy legendarne już słowa o Wrocławiu, że to miasto spotkań, że to miasto, które łączy. Przyjęliśmy to za nasze motto” - dodał Dutkiewicz.
„Kanonizacja Jana Pawła II w wymiarze religijnym i społecznym jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Chcemy zachęcić wrocławian do wspólnego jej przeżywania. Zależy nam, by wrocławskie uroczystości były i poważne, i radosne” - powiedział na konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny podkreślił, że papież wielokrotnie odwiedzał Wrocław jeszcze w okresie, gdy był młodym księdzem. „Niedawno odkryliśmy w dokumentach, że w trzy lata po wyświęceniu na kapłana odprawiał mszę świętą w kościele św. Doroty we Wrocławiu. Cały czas szukamy takich śladów jego bytności tutaj. Jestem wdzięczny władzom miasta, że tak aktywnie uczestniczą w organizacji uroczystości, która ma uczcić kanonizację Jana Pawła II” - powiedział.
Kalendarium wrocławskich obchodów jest bogate i rozpoczyna się we wrocławskiej katedrze 2 lutego zakończeniem peregrynacji krzyża Jana Pawła II, który odwiedził w ciągu kilkunastu miesięcy ponad 300 parafii. W lutym archidiecezja podsumuje konkurs wiedzy o papieżu dla uczniów szkół.
W programie obchodów są dwie uliczne drogi krzyżowe, nowenna do Miłosierdzia Bożego, rekolekcje w 17 parafiach dla wrocławian oraz koncerty i nocne czuwanie na Wyspie Słodowej w centrum miasta 26 kwietnia. Władze miasta zaplanowały m.in. pokazy filmów o papieżu w Kinie Nowe Horyzonty, multimedialny przekaz nauczania Jana Pawła.
Jak zapowiedziała wiceprezydent Wrocławia Anna Szarycz, przez cały tydzień przed kanonizacją w autobusach i tramwajach wrocławskiego MPK na ekranach informacyjnych będą wyświetlane cytaty ze społecznego nauczania papieża. Podobne multimedialne prezentacje będą również na budynkach użyteczności publicznej, m.in. na ratuszu, gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, Ossolineum i stadionie. W Rynku zaplanowano wystawę fotograficzną pt. „Jan Paweł II we Wrocławiu”.
W niedzielę, 27 kwietnia, w Rynku na telebimach będzie transmitowany przebieg uroczystości kanonizacyjnych z Rzymu. Zaśpiewa chór Vratislavia Sacra, a wieczorem na pergoli przy Hali Stulecia obędzie się specjalnie na tę okazję przygotowany pokaz multimedialnej fontanny.
Cykl obchodów zakończony zostanie 22 czerwca mszą św. w katedrze oraz wmurowaniem dziękczynnej tablicy pamiątkowej na Ostrowie Tumskim.
Zaplanowana na 27 kwietnia kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII ma być największą - pod względem liczby uczestników - uroczystością 2014 r. w Watykanie i jedną z rekordowych w historii Kościoła. Szacuje się, że do Rzymu może przyjechać nawet 5 mln osób.(PAP)
ros/ bos/ mag/