Zakończyła się znaczna część restauracji ruin zamku w Lanckoronie. Wójt tej gminy Tadeusz Łopata powiedział w piątek PAP, że przeprowadzono m.in. prace konserwatorskie oraz restauratorskie przy basztach, a także roboty przy zachowanych murach. Zrekonstruowano dawny most.
„Zależy nam na turystach, ale najważniejsza jest w tym przypadku dbałość o naszą historię i tożsamość. To jest zabytek. To nasza historia. Zależało mi na tym, bo jeszcze w 2014 roku była przygotowana uchwała rady gminy, by stworzyć tu stok narciarski i ośrodek spa” – powiedział w rozmowie z PAP wójt Tadeusz Łopata.
Samorządowiec powiedział, że w piątek oficjalnie zakończone zostały dwa pierwsze etapy prac. „Zabezpieczone wraz z częściowym uzupełnieniem zostały mury +kazimierzowskie+ i starosty Zebrzydowskiego. (…) Zrekonstruowany został - według rysunków z końca XVIII wieku - most, który prowadził do bramy wjazdowej” – wyliczył Łopata.
Prace, które rozpoczęły się latem ubiegłego roku, objęły też między innymi roboty konserwatorskie i restauratorskie przy basztach.
Wójt Łopata powiedział, że w zamierzeniach samorządu jest kontynuacja prac. „Mamy dalsze plany. (…) Będzie robiony portal bramy. Docelowo zostanie +wyciągnięta do góry+ wieża. W niej będzie klatka schodowa, z której wyjść będzie można na zadaszenie” – dodał.
Samorządowiec powiedział, że koszt dwóch etapów wyniósł 6,4 mln zł. Całość tej kwoty to fundusze rządowe, które przeznaczył na ten cel ówczesny premier Mateusz Morawiecki.
Tadeusz Łopata poinformował, że do resortu kultury złożony już został wniosek o dofinansowanie dalszych prac. Całość projektu szacowana była rok temu na 16 mln zł. Dodał, że obecnie może to być więcej.
Przed startem prac ruiny były w złym stanie. Znaczną część zniszczyły korzenie drzew. Niekorzystne był porastanie mchem, trawą i drobnymi krzewami. Spomiędzy kamieni wykruszała się zaprawa.
Lanckorona była w przeszłości jednym z ważniejszych miast w Małopolsce. W 1361 r. król Kazimierz Wielki zezwolił na lokację miasta. Ostatecznie doszło do niej na prawie magdeburskim 31 marca 1366 r. Wzniesiony został tu wówczas zamek na planie prostokąta z cylindryczną wieżą. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1366 r. Strzegł on granicy ze Śląskiem i drogi do Krakowa. Badania archeologiczne dowiodły jednak, że już we wczesnym średniowieczu istniał tam gródek drewniano-ziemny.
W 1410 r. za panowania Władysława Jagiełły miasto stało się siedzibą starostwa. Zamek należał m.in. do rodu Lanckorońskich, Zebrzydowskich i Czartoryskich i Wielopolskich.
Podczas konfederacji barskiej Lanckorona poniosła duże straty. W 1768 r. konfederaci opanowali zamek. W 1771 r. został on jednak oblężony. Konfederaci poddali się w czerwcu 1772 r. Doprowadziło to do zniszczenia zamku i miasta, które już nigdy nie odzyskało dawnej świetności. Dziś, to obok wspaniałego rynki, ogromna atrakcja turystyczna.
W 1934 r. Lanckoronie odebrano prawa miejskie. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/