Wobec zamętu w świecie, my chrześcijanie jesteśmy szczególnie zobowiązani do pogłębiania i umacniania swojej wiary, ale także do dzielenia się nią i do jej obrony – napisał rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała w liście na drugi dzień Wielkanocy.
Rektor tej kościelnej uczelni każdego roku przygotowuje list do wiernych na drugi dzień świąt. Oprócz aspektów wiary przybliża w nim misję uniwersytetu, którym kieruje i składa życzenia świąteczne w imieniu społeczności akademickiej.
W tegorocznym liście rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II (UPJPII) zwrócił uwagę, że „obowiązek zachowania depozytu wiary” wynika z przyjętego chrztu.
„Wobec zamętu w świecie, my chrześcijanie jesteśmy szczególnie zobowiązani do pogłębiania i umacniania swojej wiary, ale także do dzielenia się nią i do jej obrony. Mamy w tym działać z odwagą, nie lękać się, moc bowiem w słabości się doskonali” – napisał ks. prof. Tyrała. Jak dodał, chrześcijanie mają „niejako w duchowe DNA” wpisany obowiązek głoszenia prawdy wiary oraz obrony jej w domach, rodzinach, szkołach, miejscach pracy i odpoczynku.
Pisząc o misji współczesnych chrześcijan rektor ocenił, że tak samo rozumiała ją królowa Jadwiga, której 650. rocznica urodzin jest świętowana. Wymieniając zasługi Jadwigi Andegaweńskiej na rzecz rozwoju klasztorów, kościoła, edukacji, wiary, wskazując na jej pomoc ubogim, zaznaczył, że jest ona przykładem do naśladowania.
Przywołując postać Jana Pawła II poinformował, że w krakowskim uniwersytecie jego imienia kształcenie jest prowadzone na 16 kierunkach, w 10 dyscyplinach naukowych, na 6 wydziałach.
„Niesiemy w sobie przygodę spotkania z Bogiem. A naszych studentów do tego przygotowujemy oraz prowadzimy. W tym odnajdujemy nasze naukowe i duszpasterskie powołanie. To jest też nasza tożsamość” – napisał rektor UPJPII.
Lepszemu kształceniu studentów katolickiej uczelni ma służyć Kampus Jana Pawła II w Krakowie. Budowa obiektu trwa. Władze uczelni wierzą, że przyszłe pokolenia będą - jak napisał rektor – „uczyły się tam szacunku do życia, budowania wszystkiego na chrześcijańskich wartościach oraz życia Ewangelią na co dzień”.(PAP)
bko/ wkr/