Zbiór fotografii, rzeźb i instalacji na wystawie Pauliny Mirowskiej jest wizualną opowieścią o początkach życia na Ziemi. Ekspozycja dostępna jest od 20 kwietnia w Miejscu Projektów Zachęty.
To esej wizualny o początkach życia na Ziemi. „Wystawa wzięła się z chęci zrozumienia, czym jest życie, aby móc pojąć i skonfrontować się z tym, czym jest wymieranie. Zaczęłam szukać najstarszych mechanizmów, które zadecydowały o ewolucji życia na Ziemi” – tłumaczyła ideę swego pomysłu autorka Paulina Mirowska. "Jako fotografkę zajmowała mnie zdolność roślin do fotosyntezy – pochłaniania, przyjmowania i tworzenia z energii słonecznej nowych wartości” – dodała Mirowska.
Wystawa w Miejscu Projektów Zachęty ukazuje kierunek nowych badań artystki nad wizją przyszłości ekosystemu, rozwijanych w ramach Postnatural Independent Program w Institute for Postnatural Studies w Madrycie
Tytuł wystawy „Trofia” – odwołuje się do zawartości materii w ekosystemie. „Prezentowane prace nie są ilustracjami procesów biologicznych, fizycznych czy geologicznych, a osobistym wyobrażeniem artystki dotyczącym początków ziemskiego życia” – wyjaśnia kuratorka wystawy Magda Kardasz.
W górnej części galerii prezentowane są obrazy podejmujące temat początków – od momentu uformowania się planety do wykształcenia się pierwszych żywych organizmów i fotosyntezy. W drugiej części wystawy artystka porusza kwestię wpływu człowieka na przyrodę.
Paulina Mirowska, rocznik 1987, warszawianka - jest w artystką wizualną, fotografką. W warszawskiej ASP wraz z Mariuszem Filipowiczem prowadzi II Pracownię Podstaw Fotografii. Uczestniczyła w Programie Postnatural Independent 2023 w Madrycie. Jest członkinią Stowarzyszenia Pracownia Wschodnia i kolektywu P.H.U. Sitex.
Wystawa Pauliny Mirowskiej „Trofia” w Miejscu Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3 będzie czynna do 7 lipca 2024 r. (PAP)
abe/ aszw/