Na czas wakacji w Muzeum Pamięci Sybiru powracają cieszące się dużym zainteresowaniem odwiedzających - niedzielne zwiedzanie wystawy stałej z przewodnikiem. Pierwsza taka okazja - 7 lipca.
Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Instytucja znajduje się w powojskowych magazynach przy ul. Węglowej, działa tam od 2021 roku.
Po raz trzeci muzeum powraca do swojego wakacyjnego pomysłu - zwiedzania wystawy stałej z przewodnikiem. Co roku cieszy się ona dużym zainteresowaniem. Jednorazowo może uczestniczyć w niej 25 osób.
Zwiedzanie z przewodnikiem będzie też okazją do wysłuchania opowieści o pojedynczych eksponatach, o - jak podaje muzeum - "pozornie zwyczajnych przedmiotach, które skrywają niezwykłe historie ich właścicieli".
"Począwszy od 7 lipca, w każdą wakacyjną niedzielę o godzinie 9.45 pracownik Muzeum Pamięci Sybiru zabierze zwiedzających w emocjonującą podróż po świecie Sybiru. Opowie o losach ludzi, rzuconych przez los w odległe i nieznane terytoria Rosji, a później Związku Sowieckiego. Przybliży dramatyczne historie osób deportowanych, ich codzienne życie i walkę o przetrwanie" - zachęca muzeum.
Zwiedzanie z przewodnikiem będzie też okazją do wysłuchania opowieści o pojedynczych eksponatach, o - jak podaje muzeum - "pozornie zwyczajnych przedmiotach, które skrywają niezwykłe historie ich właścicieli".
W wakacyjnej ofercie Muzeum Pamięci Sybiru znalazły się też warsztaty skierowane do rodzin i grup zorganizowanych. To warsztaty przybliżające m.in. postać Misia Wojtka - żołnierza generała Andersa. Będzie możliwość poznania losów polskich zesłańców na Sybir z XIX wieku i dowiedzenia się, jaki był ich wpływ na rozwój terenów, na które trafili czy przeniesienia się w czasie do międzywojennego oraz wojennego Białegostoku.
Muzeum powołane zostało w 2017 r. Jego siedzibę w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej otwarto w 2021 r. Wystawa stała jest główną częścią muzeum. Na ok. 2 tys. mkw. przedstawia historię polskiej obecności na Syberii – od carskich zsyłek w głąb Rosji po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na wschód. Muzeum ma charakter narracyjny, oparte jest przede wszystkim na zebranych przez instytucje relacjach i wspomnieniach zesłańców, a także zgromadzonych i wyeksponowanych pamiątkach Sybiraków.(PAP)
swi/ mrr/