Sztuki wizualne, projektowe i performatywne - to tylko niektóre obszary sztuki, w których aktywny był prof. Michał Jędrzejewski. Prace artysty prezentowane są w Muzeum Architektury. Gratulacje nestorowi polskiej sztuki złożyła ministra kultury Hanna Wróblewska.
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta i Muzeum Architektury przygotowały retrospektywną wystawę twórczości prof. Michała Jędrzejewskiego z okazji jego 90-tych urodzin. Artysta był aktywny w takich dziedzinach, jak scenografia, architektura wnętrz, projektowanie mebli i sprzętów, malarstwo, rysunek czy plakat. Jak poinformowali przedstawiciele Muzeum Architektury, trudno znaleźć taką dziedzinę sztuk wizualnych, z którą Michał Jędrzejewski nie eksperymentował.
"Wystawa prezentuje oryginalne prace Michała Jędrzejewskiego – malarstwo, rysunek, monotypię, ceramikę, projekty scenografii i wystaw, a także plakaty, fotografie, makiety i wydruki dokumentujące jego imponujący dorobek z bez mała siedmiu dekad" - podano we wpisie na stronie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Dodano, że to obszerna i różnorodna prezentacja, "nad którą unoszą się gigantyczne srebrzyste kule – ulubione bryły Profesora, oraz duch sensbilizmu – jednego z bardziej oryginalnych kierunków w polskiej sztuce powojennej, którego próbę uchwycenia można podjąć samodzielnie lub z Przechodnikiem wystawowym, publikacją towarzyszącą ekspozycji, stanowiącą zapis wywiadu-rzeki przeprowadzonego w kwietniu tego roku".
"Świetna wystawa prof. Michała Jędrzejowskiego - nestora sztuki polskiej, grafika i scenografa. Panie Profesorze - gratulacje!" - napisała na platformie X ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, która w sobotę odwiedziła wystawę.
Prof. Michał Jędrzejewski urodził się w 1934 roku w Łodzi, większość życia związany był jednak z Wrocławiem. W latach 1967-1979 był głównym scenografem wrocławskiego ośrodka Telewizji Polskiej, a między 1980 a 1997 rokiem pracował jako scenograf w Teatrze Polskim. W latach 1984-1990 profesor pełnił funkcję rektora Akademii Sztuk Pięknych.
Poświęcona mu wystawa w Muzeum Architektury będzie otwarta do 15 września.(PAP)
autor: Michał Torz
mt/ amac/