Rzeźbiarz i medalier Zygmunt Brachmański oraz Jan Olbrycht, przez blisko dwie dekady europoseł – zostali honorowymi obywatelami Katowic. W środę odbyła się uroczysta sesja rady tego miasta, w 159. rocznicę uzyskania praw miejskich.
Zygmunt Brachmański urodził się w 1936 r. w Rydułtowach. Jego twórczość obejmuje małe i duże formy rzeźbiarskie, w tym pomniki o charakterze świeckim i sakralnym, wielopostaciowe monumenty, a także rzeźby kameralne nieprzekraczające wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Znaczną częścią jego dorobku są medale.
Po ukończeniu studiów na krakowskiej ASP Brachmański w 1959 r. zamieszkał w Katowicach-Ligocie. Swoje liczne rzeźby wykonywał przez wiele lat w pracowni mieszczącej się przy ulicy Kobylińskiego 2A w Katowicach.
Jego dorobek obejmuje ok. 2 tys. prac. Jego liczne rzeźby eksponowane są w galeriach, muzeach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Wypełniają także przestrzeń publiczną placów i parków, m.in. Galerii Rzeźby Śląskiej w Parku śląskim czy w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim w Katowicach.
Wśród najbardziej znanych katowickich pomników autorstwa Brachmańskiego są znajdujący się przy rynku Pomnik Harcerzy Września 1939, obelisk Orłów Śląskich przy zbiegu ul. Jagiellońskiej i Józefa Lompy czy pomnik Wojciecha Korfantego ustawiony w 1998 r. na placu Sejmu Śląskiego.
Zygmunt Brachmański jest też autorem koncepcji wielu statuetek tworzonych z okazji wydarzeń kulturalnych, jak Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Śląski Wawrzyn Literacki, „Złota maska” oraz „Laur Konrada” dla teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach czy stworzona dla katowickiej kurii statuetka "Lux ex Silesia".
Nagrodę w imieniu Zygmunta Brachmańskiego odebrała w środę jego żona Anna. Na sesji katowickiej rady miasta przyznano także tytuły "Zasłużony dla Miasta Katowice": konwentowi ojców bonifratrów w Katowicach oraz klubowi GKS GieKSa Katowice.
Jan Olbrycht urodził w 1952 r. w Rybniku. Jest doktorem socjologii, nauczycielem akademickim, ekspertem, politykiem i działaczem społecznym. W latach 1990-98 był burmistrzem Cieszyna, współzałożycielem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tesinske Slezsko. W latach 1993-98 był wiceprezesem Związku Miast Polskich odpowiedzialnym za kontakty z europejskimi organizacjami samorządowymi.
Był wiceprzewodniczącym Rady Gmin i Regionów Europy w latach 1995-2001 i przewodniczącym polskiej delegacji do Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy w latach 1990-98. W latach 2002-04 był Członkiem Zarządu Zgromadzenia Regionów Europy oraz Rady Polityki Regionalnej Państwa.
Olbrycht był pierwszym marszałkiem woj. śląskiego po reformie samorządu terytorialnego - funkcję tę sprawował w latach 1998-2002. Był przy tym inicjatorem Konwentu Marszałków Województw.
Jan Olbrycht zasiadał w europarlamencie nieprzerwanie od 2004 r. do tego roku. Był skarbnikiem i wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, w latach 2004-09 wiceprzewodniczącym Komisji Rozwoju Regionalnego. Przez lata był w PE uznawany za jednego z największych specjalistów od funduszy i unijnego budżetu.
Deklarując w ub. roku, że nie wystartuje w tegorocznych wyborach do PE, Olbrycht odwoływał się do swego wieku (w tym roku kończy 72 lata) i wskazywał na związane z tym ograniczenia. Przekonywał, że trzeba wiedzieć, kiedy powiedzieć: czas na młodszych, aktywnych, dynamicznych.
mtb/ jann/