Mural NeSpoon - światowej sławy polskiej artystki street artu powstanie w Łodzi. Odsłonięcie muralu zbiegnie się z wystawą w "Fabryce Sztuki" w Łodzi. "Do końca roku powstać ma też hybrydowe muzeum łódzkich murali" - dowiedziała się PAP w Fundacji Urban Forms.
Mural polskiej artystki - NeSpoon powstanie w Łodzi. Odsłonięcie dzieła znanej na całym świecie polskiej artystki street artu, zbiegnie się z otwarciem wystawy jej prac w "Fabryce Sztuki" w Łodzi.
"Od lat zabiegałam o to, żeby mural NeSpoon powstał w Łodzi. NeSpoon tworzy na całym świecie, tymczasem jej muralu nie było w Łodzi. Chcemy to nadrobić" - powiedziała PAP Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms.
Fundacja znalazła już odpowiednią ścianę dla tego dzieła sztuki. Udostępni ją wspólnota mieszkaniowa przy ul. Wólczańskiej 217. Jeszcze w październiku artystka będzie mogła przystąpić do pracy.
"Wystawę planujemy w "Fabryce Sztuki" prawdopodobnie od 7 listopada, ale mural powinien powstać wcześniej, bo listopad nie jest dobrym czasem na takie prace" - zaznaczyła w rozmowie z PAP Teresa Latuszewska-Syrda.
Dodała, że NeSpoon jest niezwykle zajętą artystką. Właśnie skończyła mural w Tiranie w Albanii, a teraz będzie tworzyć w USA, skąd ma przylecieć do Łodzi.
Na wystawę Nes Nespoon i mural artystki Fundacja Urban Forms dostała dotację z KPO. Szefowa Fundacji wyjaśnia, że to prawie 200 tys. zł na realizację dwóch projektów artystycznych w Łodzi. Drugim jest stworzenie muzeum muralu.
To projekt wyczekiwany od lat. Fundacja Urban Forms chce w nim zarchiwizować i zdigitalizować zasoby fundacji, która od lat rozwija wizję Łodzi - stolicy murali.
„To dla mnie bardzo ważne, bo od lat zabiegamy o takie miejsce w Łodzi. Myśleliśmy o siedzibie i tradycyjnej formie wystawy, na kształt Urban Nation w Berlinie. Ale zasób muzeum to praktycznie cała przestrzeń miasta, więc stworzymy je w wirtualnej formie. Znajdą się tam wszystkie nasze zasoby. Udokumentujemy łódzkie murale, które zniknęły z przestrzeni Łodzi, ale też te, które wciąż cieszą oczy wielbicieli sztuki miejskiej (urban art)" - powiedziała PAP Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms.
Szefowa Urban Forms nazywa to przedsięwzięcie "muzeum w formule hybrydowej".
"Będą wirtualne trasy szlakiem murali, które można będzie przejść, korzystając z komputera czy smartfona, ale chcemy też edukować i zachęcać do wycieczek w realu" - powiedziała PAP Teresa Latuszewska-Syrda.
Dlatego poza historią łódzkich murali i artystów street artu, oraz digitalizacją zbiorów i bazą wiedzy na temat sztuki miasta, Fundacja Urban Forms zamierza na internetowej platformie umieścić także bazę przewodników po Łodzi, oraz sklep muzealny. Wszystko to powinno służyć wielbicielom sztuki już w końcówce tego roku. (PAP)
Autor: Marek Juśkiewicz
jus/ dki/