Odnowione Muzeum Tyskich Browarów Książęcych udostępniono zwiedzającym w ten weekend – wynika z informacji właściciela obiektu, Kompanii Piwowarskiej. Muzeum zyskało m.in. nową aranżację i nowoczesne multimedia.
Muzeum Piwowarstwa w Tychach mieści się w budynku kościoła ewangelickiego, wzniesionego w 1902 r. na terenie tyskich browarów książęcych. W przebudowanym wnętrzu dotąd znajdowała się ekspozycja pamiątek związanych z działalnością browaru od momentu jego powstania, wzbogacona o multimedia. Zwiedzający mogli też poznać proces produkcji i rozlewu piwa.
Placówkę otwarto w listopadzie 2004 r. Inicjatorem jej utworzenia była Kompania Piwowarska, do której należy tyski browar. Muzeum szybko stało się ważnym punktem Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, jednak w ostatnich latach było nieczynne. Przed 20-leciem jego działalności Kompania Piwowarska urządziła je na nowo.
Jak wyjaśniła, cytowana w informacji firmy projektantka Matylda Sałajewska, wystawę zaaranżowała w oparciu o plany kół, bo „piwny świat jest okrągły”. „Świadczą o tym choćby butelki, kufle czy beczki. Ten kształt symbolizuje równość i wspólnotę, zaś podążając wyznaczoną trasą zwiedzania, dodatkowo można odtworzyć symbol nieskończoności” – wskazała.
„To z kolei znak trwałości Tyskich Browarów Książęcych” – wyjaśniła Sałajewska. „Aby pokazać ten świat, wykorzystaliśmy oryginalny koncept cylindrów, w których zamknięte są poszczególne wątki historii browaru” – uściśliła projektantka ekspozycji.
Kolejne wątki wystawy, to początki browaru z XVII w, rozbudowa i modernizacja, podbój europejskich rynków czy udogodnienia dla pracowników z drugiej połowy XIX w. i początków XX w., potem jubileusz 300-lecia, lata II wojny światowej i późniejszy okres upaństwowienia, z którym wiązało się utworzenie Technikum Browarniczego,
Pokazywany jest też szybki rozwój po wejściu w nowe tysiąclecie, wraz ze znanymi kampaniami reklamowymi. Część miejsca poświęcono nie tylko zakładowi i samemu piwu, ale też pokoleniom ludzi, którzy tam żyli i pracowali.
Goście mogą zwiedzać Muzeum bez przewodnika, rezerwacji i ograniczeń wiekowych (dzieci i młodzież do 18. roku życia tylko w towarzystwie pełnoletniego opiekuna). Placówka jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 12-20.
Jak zaznaczył prezes Kompanii Piwowarskiej Igor Tichonow, nowe muzeum dopełniło ofertę Centrum Wycieczkowego Tyskich Browarów Książęcych. Umożliwia ona m.in. wycieczkę po zabytkowym browarze z przewodnikiem, która może być rozszerzona o wizytę w części rozlewniczej, z liniami do nalewania piwa do puszek i butelek.
Ta propozycja przeznaczona jest dla osób pełnoletnich, podobnie jak Tyska Szkoła Degustacji, czyli warsztaty degustacyjne (w obu przypadkach obowiązują rezerwacje). Dostępne są również przyzakładowy pub i sklepik z gadżetami.(PAP)
mtb/ dki/