Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach otwarto w środę po trwającej ponad trzy lata gruntownej przebudowie i zmianie ekspozycji. "Niech to muzeum nas uczy, na wzór Jana Pawła II, jak kochać i służyć" – mówił metropolita krakowski Stanisław Dziwisz.
Podczas otwarcia premier Donald Tusk przypomniał słowa, które Jan Paweł II wygłosił podczas mszy dla świata ludzi pracy w Gdańsku, 12 VI 1987 r. "Było prawie milion ludzi, niektórzy mieli flagi Solidarności, ojciec święty mówił wtedy, że solidarność to zawsze jeden z drugim, że solidarność to nigdy jeden przeciw drugiemu, a myśmy wtedy młodzi ludzie myśleli sobie no jak to? Tak naprawdę to przyszliśmy też tutaj walczyć, tam gdzieś stoi milicja, ZOMO, rządzą ludzie, których nie akceptowaliśmy i tak niektórzy z nas czuli się rozczarowani, że nie dostaliśmy od naszego ukochanego przewodnika takiego wezwania do walki" – wspominał premier.
Przyznał, że wagę tych słów zrozumiał dopiero po śmierci papieża, gdy Polacy zjednoczyli się. "Ja wtedy też zrozumiałem, że ojciec święty to był także nasz największy bohater narodowy, bo odniósł wielkie zwycięstwo bez walki i że pomógł nam chociaż na moment poczuć się wielkimi zwycięzcami bez walki przeciwko komuś i że chociaż przez moment byliśmy wtedy razem" - podkreślił szef rządu.
Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Od 1984 r. w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej. Nowa ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas uroczystości mówił, że muzea są wyrazem szacunku do historii. Przypomniał, że bywają one bardzo różne, ale najważniejszymi są te, które dedykowane są ludziom, jak Janowi Pawłowi II.
O wadowickiej placówce powiedział, że jest we właściwych proporcjach. „Nie jest ani za drogie, ani za ubogie. Nie jest przesadnie nowoczesne, ani archaiczne. Nie jest też obiektem, który zapomina o najważniejszych funkcjach, zwłaszcza edukacyjnych. Jest najlepiej położone, bo w Wadowicach” – mówił minister.
Otwarcia zainaugurowała msza w bazylice sąsiadującej z domem rodzinnym papieża Polaka. Metropolita krakowski Stanisław Dziwisz powiedział w homilii, że „Jan Paweł II nadal przemawia do milionów chrześcijan na całym świecie (…) nie tylko zapisanym słowem, stanowiącym prawdziwą skarbnicę, ale też świadectwem życia i służby, jakie zostawił w naszych umysłach i sercach”.
Kardynał dodał, że muzeum w Wadowicach przypomina okno szeroko otwarte na świat, któremu służył Jan Paweł II. „Niech to muzeum (…) nas uczy, na wzór Jana Pawła II, jak kochać i służyć” – dodał.
Na uroczystość przyjechał Eugeniusz Mróz, ostatni żyjący kolega Karola Wojtyły ze szkolnej ławy. „Losy wojny rzuciły mnie znad Skawy do Opola, ale z sentymentem i wzruszeniem odwiedzam miasto mojej młodości. (…) Darem niebios byłem nie tylko kolegą Lolka z wadowickiego gimnazjum, ale również sąsiadem. Widziałem jak wzrastał od dzieciństwa do świętości. (…) To był gigant ducha, serca i umysłu” – wspominał.
Mróz mówiąc o muzeum cieszył się, że zachowane w nim zostało mieszkanie Wojtyłów. „Już nie ma Wadowic z krętymi uliczkami i mam trudności z rozpoznaniem miejsc. (…) Nie ma już schodów drewnianych i wąskiej bramy, ale charakter mieszkania Lolka został zachowany. To dobrze” – powiedział.
Przed południem muzeum zwiedził prezydent Bronisław Komorowski. Chwalił nową ekspozycję. „To przede wszystkim prawdziwe muzeum. Nie tylko ze względu na skalę i wielkość, ale także na mnogość wątków, które są prezentowane. Są tam przeżycia natury religijnej, narodowej. Jest przeżycie w zakresie wiedzy, ale i emocji, które zawsze Jan Paweł II będzie w Polsce wywoływał” – mówił.
Wieczorem wadowiczanie wysłuchali oratorium „Szukam Was” z muzyką Bartosza Tomaszka do słów Michała Zabłockiego. Składa się z 11 utworów opartych na testamencie Jana Pawła II, pomiędzy którymi aktorzy odczytali fragmenty ostatniej woli papieża.
Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 roku urodził się Karol Wojtyła. Od 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej. Jego przebudowa rozpoczęła się w 2010 roku i kosztowała 25 mln zł. Nowa ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów. Dyrekcja placówki szacuje, że rocznie muzeum będzie zwiedzało ok. 450 tys. osób. (PAP)
szf/ mkr/ ls/ mow/