
Esperantyści, władze Białegostoku i przedstawiciele miejskich placówek kultury upamiętnili w poniedziałek 108. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa - pochodzącego z tego miasta twórcy esperanto. Przy białostockim pomniku Zamenhofa składano kwiaty.
W imieniu władz miasta kwiaty złożył zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. "Wspominamy postać niezwykłą – twórcę języka esperanto, humanistę i wizjonera, którego idee jedności i porozumienia między narodami są wciąż aktualne. Ludwik Zamenhof, urodzony w Białymstoku, pozostawił po sobie dziedzictwo, które przekracza idee i języki" - głosi wpis w oficjalnych mediach społecznościowych miasta.
Kilka godzin później Zamenhofa upamiętnili również członkowie Białostockiego Towarzystwa Esperantystów i przedstawiciele miejskich placówek kultury.
Ludwik Zamenhof, lekarz żydowskiego pochodzenia i twórca języka esperanto, urodził się w Białymstoku 15 grudnia 1859 roku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku, młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego. Ideą było szukanie rozwiązania, jak unikać konfliktów między ludźmi różnych narodowości i wyznań.
Po przeniesieniu się do Warszawy nadal pracował nad językiem. Posługując się pseudonimem dr Esperanto ("mający nadzieję"), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego. Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 r.
Białystok wciąż jest ważnym miejscem dla miłośników esperanto. Kiedy przypadała 100. rocznica śmierci Zamenhofa, światowym obchodom patronowało UNESCO, w Białymstoku zorganizowano społeczne obchody tej rocznicy, odbył się m.in. Polski Kongres Esperanto i specjalny koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Od 2009 roku działa w mieście Centrum im. Ludwika Zamenhofa (włączone do Białostockiego Ośrodka Kultury), które m.in. realizuje przedsięwzięcia ukazujące zróżnicowanie kulturowe, narodowościowe i religijne regionu. Działa w nim biblioteka esperancka "Esperanto-Libro" (jako filia Książnicy Podlaskiej), licząca ponad 3 tys. książek i czasopism.
W mieście jest też turystyczny szlak esperanto i wielu kultur, obejmujący kilkanaście miejsc. Jest też np. pomnik młodego Zamenhofa - projekt z budżetu obywatelskiego miasta sprzed kilku lat.
Działacze organizacji esperanckich szacują, że na świecie jest obecnie ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów. Najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających w różnym stopniu ten język.(PAP)
rof/ miś/