
Na Górze św. Anny i w Głogówku w piątek (2 maja) uczczono pamięć uczestników III powstania śląskiego, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Dzięki poświęceniu powstańców, Polska otrzymała przemysłową część Górnego Śląska.
Na Górze św. Anny przed Pomnikiem Czynu Powstańczego w asyście wojskowej kwiaty złożyli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej województwa opolskiego. W Głogówku pod pomnikiem upamiętniającym powstania złożyli żołnierze Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnych, której patronem jest ppłk Tadeusz Pruszczyński, ps. Konrad Wawelberg.
Trzecie powstanie śląskie wybuchło z 2 na 3 maja 1921 roku. Jednym z pierwszych działań powstańców były akcje dywersyjne grupy dowodzonej przez ppłk Pruszczyńskiego, która w ramach akcji pod kryptonimem "Mosty" niszczyła połączenia kolejowe utrudniając Niemcom ściągnięcie posiłków do walk z powstańcami. Dla uczczenia pamięci członków grupy Wawelberga żołnierze WOT przemaszerują od piątku do niedzieli 150 km do miejsc związanych z działalnością swojego patrona.
Najbardziej krwawą bitwę powstania stoczono w okolicach Góry św. Anny, gdzie doszło do walk powstańców z 8. pułku Rataja i 1. pułku katowickiego z jednostkami niemieckiego Selbstschutzu i Freikorpsu "Oberland" z Bawarii. Pod naciskiem wojsk niemieckich powstańcy opuścili pozycje na Górze św. Anny, która po zakończeniu powstania pozostała w niemieckiej części Górnego Śląska. Jednak dzięki powstańcom Polsce przypadła przemysłowa część regionu z kopalniami węgla i przemysłem ciężkim.(PAP)
masz/ jann/