
W diecezji płockiej, obchodzącej w tym roku jubileusz 950-lecia istnienia, z 31 maja na 1 czerwca zorganizowana zostanie „Noc Kościołów”, po raz pierwszy w Polsce obejmująca całą diecezję. Do udziału w wydarzeniu, w ramach którego odbywać się będą wystawy i koncerty, zgłosiło się 58 świątyń.
Kuria Diecezjalna Płocka, zapraszając na Noc Kościołów, zwróciła uwagę na szczególny charakter tego wydarzenia, podczas którego z 31 maja na 1 czerwca świątynie w dekanatach diecezji zostaną otwarte dla zwiedzających - „to noc, w której sacrum spotyka się z kulturą, sztuką i lokalną historią”.
Koordynator Nocy Kościołów ks. Grzegorz Ślesicki zaznaczył, że pomysłodawcą wydarzenia obejmującego całą diecezję jest biskup płocki Szymon Stułkowski. Przypomniał jednocześnie, że Noc Kościołów znana jest od co najmniej kilkunastu lat w krajach Europy Zachodniej, szczególnie w Austrii, w Niemczech, czy we Włoszech, natomiast w naszym kraju odbywała się dotąd lokalnie, w wybranych miejscowościach i parafiach.
„Nasza diecezja będzie pierwszą w Polsce, w której Noc Kościołów obejmie całą diecezję” - podkreślił ks. Ślesicki. Jak dodał, do udziału w wydarzeniu, do tej pory zgłosiło się 58 świątyń.
„Celem Nocy Kościołów jest ukazanie piękna świątyń, piękna i wzniosłości duchowości katolickiej, ale też wpływu Kościoła w diecezji płockiej, która przeżywa swój jubileusz, na szeroko pojętą kulturę” - powiedział ks. Ślesicki. Wspomniał przy tym, iż nie tylko bazyliki, ale też mniejsze kościoły to często zabytkowa architektura oraz bogate zbiory precjozów, naczyń i szat liturgicznych, a także obrazów i rzeźb.
„Każdy kościół to konkretna historia. Chcemy w tej Nocy Kościołów przybliżyć tę historię lokalną” - dodał ks. Ślesicki. Jak wyjaśnił, w świątyniach diecezji płockiej, które wezmą udział w wydarzeniu, oprócz zwiedzania, odbywać się będą także wystawy, wykłady i koncerty, w tym organowe.
Jak zapowiada Kuria Diecezjalna Płocka, częścią Nocy Kościołów będzie m.in. koncert organowy w bazylice Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Czerwińsku nad Wisłą w tamtejszym klasztorze, który powstał w XII wieku. Z kolei parafia św. Michała Archanioła w Kucicach, gdzie znajduje się unikatowa drewniana świątynia w kształcie oktagonu z barokowym wystrojem, zaplanowała występ chóru.
Będą też prelekcje historyczne, np. w kościołach parafii św. Jana Nepomucena w Duczyminie, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą, św. Stanisława Biskupa Męczennika w Mławie czy św. Mikołaja w Niedzborzu.
„Noc Kościołów to opowieść o wierze wyrażonej w kamieniu, drewnie, szkle i muzyce. O dziedzictwie, które łączy pokolenia” - anonsuje wydarzenie Kuria Diecezjalna Płocka.
W tym roku pod hasłem „Pielgrzymi nadziei - w drodze do Źródła” diecezja płocka obchodzi jubileusz 950-lecia istnienia. Została erygowana w 1075 r. decyzją papieża św. Grzegorza VII. Należy do najstarszych w Polsce. Obecnie obejmuje swym zasięgiem części województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. (PAP)
mb/ dki/