
Władze miejscowości Braunau am Inn, w której urodził się Adolf Hitler, zdecydowały, że zmienione zostaną nazwy ulic, których patronami są nazistowscy działacze. Zmiany stały się konieczne dzięki analizie, która wykazała, że pozostawienie dotychczasowych nazw byłoby niezgodne z austriacką konstytucją.
Gorąca debata na temat zmiany nazw dwóch ulic odbyła się w radzie miejskiej w środę i trwała do późnego wieczora. Ostatecznie radni zdecydowali, że prawie 200 gospodarstw domowych otrzyma nowy adres. Chodzi o posesje zlokalizowane przy Franz-Resl-Strasse i Josef-Reiter-Strasse. Patroni tych ulic byli związani z ruchem nazistowskim.
Choć o konieczności zmiany nazw ulic mówiono od wielu miesięcy, decyzja nie była jednogłośna. Wyraźnie sprzeciwili się jej radni z Wolnościowej Partii Austrii (FPOe), którzy w swojej działalności otwarcie nawiązują do tradycji narodowego socjalizmu. Na decyzję rady miejskiej rozstrzygający wpływ miała opinia prawna, która jednoznacznie wykazała, że pozostawienie patronów ulic związanych z partią nazistowską byłoby niezgodne z austriacką konstytucją.
Debata nad temat usunięcia z przestrzeni publicznej w Braunau am Inn nazwisk osób związanych z ruchem nazistowskim trwa od lat. Jednak dopiero w marcu udało się doprowadzić do odebrania honorowego obywatelstwa kompozytorowi i piewcy narodowego socjalizmu Josefowi Reiterowi oraz miejscowemu lekarzowi Eduardowi Kriechbaumowi.
Otwarta pozostaje kwestia zmiany nazw innych ulic, których patronami wciąż są naziści - takich jak Eduard-Kriechbaum-Stiege czy Dr-Wilhelm-Scheuba-Gasse, która upamiętnia człowieka służącego w nazistowskim korpusie lotniczym NSFK.
Tomasz Dawid Jędruchów (PAP)