
W Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela w Warszawie 6 lipca zainaugurowany zostanie 32. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej "Organy Archikatedry" - poinformowało Biuro Kultury m.st. Warszawy.
Jak wyjaśniono, koncerty odbywać się będą w kolejne niedziele od 6 lipca do 21 września w stołecznej Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8).
Festiwal gościć będzie 13 organistów-wirtuozów, m.in.: Roberta Bonetto, Fabia Ciofini i Ennia Cominetti (Włochy), Christiana-Markusa Raisera i Martina Bernreuthera (Niemcy), Erica Halleina i Petera Van de Velde (Belgia). Z polskich organistów posłuchać będzie można: Romana Hylę, Kazimierza Salika, Piotra Rachonia i Przemysława Kapitułę.
Muzycy zaprezentują światową klasykę organową, m.in. utwory: Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiego, Gaetana Dionizettiego, Ludwiga van Beethovena, Claude'a Debussy'ego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Johannesa Brahmsa.
Koncerty rozpoczynać się będą o godz. 16.
Szczegółowy program koncertów znaleźć można na stronie: https://kapitula.org/mfmo-kalendarz-koncertow.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej "Organy Archikatedry" zaliczany jest do najważniejszych warszawskich festiwali i najpoważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu.
W warszawskiej świątyni występowali organiści najważniejszych katedr europejskich, znakomici profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wspaniali improwizatorzy, prezentując repertuar przez siebie zaproponowany. Polscy organiści - Przemysław Kapituła i Jerzy Erdman - eksponowali twórczość polskich kompozytorów, m.in. Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego.
Jak przypomniano, archikatedra warszawska "jest wręcz wymarzonym miejscem do prezentacji muzyki organowej. Na odbiór interpretacji muzycznych składają się tu wrażenia wynikłe z piękna i potęgi brzmienia nowoczesnych organów oraz atmosfery i sacrum świątyni" - czytamy w informacji o festiwalu.
"Na chórze kościoła, jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule, zbudowała w 1987 r. mechaniczne organy. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentacje muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej ekstraklasy koncertowej" - podkreślono w zapowiedzi.(PAP)
gj/ wj/