Kapsułę czasu II Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKa) „Konkurencyjna Polska”, zakopano w niedzielę w Poznaniu na zakończenie wystawy. PeWuKę zorganizowano z okazji 25-lecia przemian ustrojowych. Przez dwa tygodni hale targowe odwiedziło ok. 22 tys. osób.
Drugą Powszechną Wystawę Krajową „Konkurencyjna Polska” otworzył 2 czerwca, z okazji 25-lecia przemian ustrojowych, prezydent Bronisław Komorowski. Impreza miała podsumować najważniejsze dokonań minionego dwudziestopięciolecia i nawiązywać do Powszechnej Wystawy Krajowej z 1929 r.
W niedzielę na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) w sąsiedztwie hal, w których odbywała się wystawa, zakopano kapsułę czasu. W przezroczystej skrzyni umieszczono pamiątki i wydawnictwa związane z PeWuKą, przedmioty codziennego użytku, gazety, fotografie i dane statystyczne. W kapsule znalazły się również informacje o polskich firmach, które odnosiły sukces w ostatnich 25 latach.
Kapsuła ma zostać odkopana 15 czerwca 2099 r. w 170. rocznicę pierwszej i 85. rocznicę drugiej Powszechnej Wystawy Krajowej.
Od 2 do 15 czerwca na MTP prezentowało się blisko 100 podmiotów. Wystawa promowała największe polskie osiągnięcia nie tylko z obszaru biznesu, lecz również designu, przemysłu, kultury i nauki. Ekspozycję przygotowano w związku z jubileuszem 25-lecia przemian ustrojowych, ale także w związku z 85. rocznicą I Powszechnej Wystawy Krajowej.
Pierwsza Powszechna Wystawa Krajowa (PeWuKa) została zorganizowana w 1929 r. z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa prezentowała dorobek gospodarczy, kulturalny, naukowy i polityczny odrodzonego kraju. Protektorat nad PeWuKa objął Ignacy Mościcki, na czele komitetu honorowego stanął Józef Piłsudski. Zajmująca łącznie 65 hektarów wystawa była największym i najgłośniejszym wydarzeniem w ówczesnej historii Poznania. Przez 4,5 miesiąca (od maja do września 1929 r.) zwiedziło ją 4,5 mln osób z całego świata. (PAP)
pil/ pro/