21.09. 2009 Warszawa (PAP) - "Polskie miesiące czyli kryzys(y) w PRL" Jerzego Eislera i "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948" Jacka Pawłowicza znalazły się wśród 20 książek wybranych do II etapu konkursu na Książkę Historyczną Roku. Od poniedziałku za pośrednictwem internetu można oddać głos na wybrany tytuł.
Nagroda w konkursie przyznawana jest w dwóch kategoriach - "najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w XX wieku" oraz "najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku".
Czytelnicy mogą głosować na Książkę Historyczną Roku w obu kategoriach za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkahistorycznaroku.pl. Wybrane przez nich tytuły, które w danej kategorii uzyskają najwięcej głosów, zdobędą specjalną nagrodę i dołączą do zwycięskich książek wybranych przez jurorów. Głosowanie czytelników potrwa do 31 października.
W kategorii "Najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w okresie XX wieku" swój głos można oddać na książki: "Między bolszewią a Niemcami. Konspiracja polityczna i wojskowa Polskiego Obozu Narodowego na Podlasiu w latach 1939-1952" Mariusza Bechty, "Historia pijaństwa w PRL. Polityka - obyczaje - szara strefa - patologie" Krzysztofa Kosińskiego, "Powszechna organizacja Służba Polsce (1948-1955). Powstanie - działalność - likwidacja" Krzysztofa Lesiakowskiego, "Ideologia i konserwacja. Architektura zabytkowa w Polsce w czasach socrealizmu" Piotra Majewskiego oraz "Siostry zakonne w obozach pracy w PRL w latach 1954-1956" Agaty Mirek.
W tej samej kategorii można głosować także na publikacje: "Działania komunistycznego aparatu represji wobec środowisk kombatantów wileńskiej AK 1945-1980" Piotra Niwińskiego, "Generał broni Stanisław Władysław Maczek (1892-1994)" Piotra Potomskiego, "Polskie formacje zbrojne we wschodniej Rosji oraz na Syberii i Dalekim Wschodzie w latach 1918-1920" Dariusza Radziwiłłowicza, "Sojusz z Rumunią w polskiej polityce zagranicznej w latach 1918-1931" Henryka Walczaka oraz "Przerwana żałoba. Polskie spory wokół pamięci nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady 1944-1950" Zofii Wóycickiej.
W kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku" można głosować na książki: "Rysiek z Kedywu. Niezwykłe losy Stanisława Aronsona" Patrycji Bukalskiej we współpracy ze Stanisławem Aronsonem, "Legenda Legionów. Opowieść o Legionach oraz ludziach Józefa Piłsudskiego" autorstwa m.in. Marka Ciska, Tomasza Nałęcza i Marii Zientary, "Pisarz dla dorosłych. Opowieść o Józefie Mackiewiczu" Grzegorza Eberhardta oraz "Polskie miesiące czyli kryzys(y) w PRL" Jerzego Eislera.
Swój głos w tej kategorii można oddać również na publikacje: "Wysiedlenia, wypędzenia i ucieczki 1939-1959. Atlas ziem Polski. Polacy, Żydzi, Niemcy, Ukraińcy" Grzegorza Hryciuka, Małgorzaty Ruchniewicz, Bożeny Szaynok i Andrzeja Żbikowskiego, "Kazimierz Moczarski. Biografia" Anny Machcewicz, "Kresy Kresów. Stanisławów" Tadeusza Olszańskiego, "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948" Jacka Pawłowicza, "Powstanie wielkopolskie 1918-1919. Spojrzenie po 90 latach" Marka Rezlera oraz "Marszałek Piłsudski w obronie Polski i Europy" Józefa Szaniawskiego.
Wymienione publikację będzie oceniać jury konkursu, w skład którego weszli: członek Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk Piotr Franaszek; kierownik Katedry Historii Polski Nowoczesnej w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Tomasz Gąsowski; historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Andrzej Nowak; historyk prof. Wojciech Roszkowski; historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Andrzej Chwalba oraz dziekan Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego prof. Wiesław Wysocki.
Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl. (PAP)
akn/ hes/ gma/