Uroczystości z okazji setnej rocznicy urodzin kardynała Kazimierza Świątka, zmarłego w 2011 roku długoletniego metropolity mińsko-mohylewskiego, odbywają się w sobotę w Pińsku na Białorusi, z którym był przez całe życie związany.
W ramach obchodów zaplanowano nabożeństwo różańcowe, mszę świętą, modlitwy w krypcie przy grobie kardynała, a także otwarcie wystawy poświęconej jego życiu i działalności.
Obchody zakończy konferencja uczestników Międzynarodowej Pielgrzymki Rodzin, którzy przybyli ze wszystkich parafii Białorusi.
Archidiecezja mińsko-mohylewska specjalnie z okazji rocznicy wydała książkę „Polesia czar”, poświęconą pasji Świątka, jaką było kręcenie filmów dokumentalnych o Polesiu. Publikacja ukazała się dzięki wsparciu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie
W przedmowie do książki białoruski reżyser filmowy Jury Harulou opowiada, jak kardynał rozłożył przed nim kiedyś około dwudziestu kaset wideo. „Jego filmy powstawały na dwóch taśmach: na jednej obraz, a na drugiej był zmontowany dźwięk. Właśnie wtedy ksiądz Kardynał spytał mnie o możliwość połączenia obrazu z oryginalnym dźwiękiem” — napisał Harulou.
Dokumentacją do filmów były sporządzone na maszynie do pisania notatki w języku polskim. Właśnie one złożyły się na treść książki „Polesia czar”. Wydawnictwo archidiecezji mińsko-mohylewskiej „Pro Christo” załączyło do książki płyty wideo z filmami nagranymi przez Świątka.
We wtorek, dokładnie w setną rocznicę urodzin kardynała, odbyła się uroczysta msza święta w archikatedrze pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Mińsku, odprawiona przez metropolitę mińsko-mohylewskiego arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza.
Po mszy odbyło się stemplowanie wydanej przez białoruskie Ministerstwo Łączności kartki pocztowej z podobizną kardynała Świątka na tle kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pińsku.
Kazimierz Świątek, urodzony 21 października 1914 roku w dzisiejszej Estonii, został w wieku 3 lat zesłany wraz z rodziną na Syberię. Po powrocie wstąpił do seminarium duchownego w Pińsku i w 1939 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Już jako kapłan został aresztowany przez NKWD i skazany na karę śmierci; dwa miesiące znajdował się w celi śmierci. Wyroku nie wykonano z powodu wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej w 1941 roku. W 1944 roku został ponownie aresztowany i zesłany na 10 lat do łagrów - na Syberię, a potem w okolice Workuty za kołem podbiegunowym.
Po powrocie do Pińska zaangażował się w odnowę tamtejszej katedry i działalność duszpasterską. Po przełomie lat 80. i 90., który przyniósł wolność religii na Białorusi, w 1991 roku został pierwszym arcybiskupem metropolitą nowo powstałej archidiecezji mińsko-mohylewskiej. Sprawował tę funkcję do przejścia na emeryturę w 2006 roku. W 1994 roku papież Jan Paweł II podniósł go do godności kardynała.
Po przejściu na emeryturę kardynał Świątek nadal pełnił funkcję administratora apostolskiego diecezji pińskiej; z tych obowiązków zwolnił go w czerwcu 2011 roku ówczesny papież Benedykt XVI.
Kardynał zmarł 21 lipca 2011 roku w Pińsku po długiej chorobie.
Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ lm/ as/