17.09.2009 Warszawa (PAP) - W Wilnie odsłonięto w czwartek tablicę upamiętniającą działalność Wileńskiej Rozgłośni Polskiego Radia w latach 1927-1935, z którą współpracowali m.in. Konstanty Gałczyński, Teodor Bujnicki i Czesław Miłosz.
Tablica została umieszczona na ścianie budynku, w którym znajdowała rozgłośnia, w wileńskiej dzielnicy Zwierzyniec, przy dawnej ulicy Witolda, dzisiaj Vytauto. Tu też otwarto mini muzeum, w którym prezentowane są zdjęcia pracowników i współpracowników rozgłośni oraz wycinki z prasy okresu międzywojennego, przedstawiające bogatą działalność tej placówki. Są tu też stare odbiorniki radiowe Elektrit, produkowane przed wojną w Wilnie, a znane w całej Europie.
Odsłonięcie tablicy i mini muzeum jest pierwszą próbą upamiętnienia w Wilnie działalności polskiej rozgłośni, która była piątą rozgłośnią Polskiego Radia i jedną z najlepszych w kraju. Niektóre programy z Wilna były nadawane na całą Polskę.
Z inicjatywą upamiętnienia działalności polskiej rozgłośni wystąpiła wspólnota mieszkańców Zwierzyńca.
"Kiedy mówimy o historii naszego kraju, o 20-leciu międzywojennym, trudno uniknąć konfrontacji polsko-litewskiej. Powinniśmy sobie jednak uświadomić, że Wilno międzywojenne stworzyło kulturę (nie tylko Polacy, ale też Białorusini, Rosjanie, Żydzi) na poziomie światowym. Chcemy, by ludzie pamiętali, że Wilno, obok Lwowa, Krakowa, było jednym z trzech ośrodków kulturalnych II Rzeczypospolitej" - powiedziała PAP Danute Jokubieniene, dziennikarka, przewodnicząca wspólnoty Zwierzyńca.
W budynku, w którym mieściła się kiedyś rozgłośnia, w okresie radzieckim znajdował się dziecięcy szpital. Obecnie zniszczony gmach ma zostać sprywatyzowany, jednak wspólnota walczy o jego przekazanie na potrzeby społeczne. Chce w nim rozszerzyć ekspozycję muzeum i założyć tu bibliotekę dzielnicową.
Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ala/ mow/