Nieodłączny element stadionowy – szalik w barwach narodowych – będzie jedną z głównych pamiątek promujących tegoroczne obchody 1050. Chrztu Polski. 16 kwietnia na poznańskim INEA Stadionie odbędzie się oficjalne, uroczyste świętowanie.
Koordynator obchodów jubileuszu chrztu Polski w archidiecezji poznańskiej Przemysław Terlecki podkreślił w rozmowie z PAP, że pomysł stworzenia „jubileuszowego szalika” powstał m.in. jako zaakcentowanie faktu, że tegoroczne obchody są współorganizowane zarówno przez Kościół, jak i władze państwowe.
„Pomyśleliśmy, że skoro organizujemy wydarzenie na stadionie, bo w Poznaniu nie ma żadnego innego miejsca mogącego pomieścić taką liczbę osób, to biało-czerwony szalik nawiązujący do samego stadionu, będzie idealnym rozwiązaniem” – mówił Terlecki.
Dodał także, że barwy narodowe mają wskazywać na to, że Polacy są dumni ze swojego państwa i wspólnie potrafią świętować historię jego początków.
Główne uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu. Prezydent Andrzej Duda wraz z episkopatem Polski i Legatem Papieskim będzie dziękował za chrzest Polski w gnieźnieńskiej katedrze. Kolejnego dnia, w Poznaniu, odbędzie się Zgromadzenie Narodowe, podczas którego prezydent wygłosi orędzie do Polaków. Na 16 kwietnia planowane są natomiast uroczystości na poznańskim Stadionie Miejskim, w których ma wziąć udział ponad 40 tys. osób.
„Po jednej stronie szalika widnieje biały napis na czerwonym tle +Polska+, właśnie po to, żeby podkreślić nasz związek i dumę z bycia Polakiem. Z drugiej strony, znajduje się czerwony napis na białym tle +Gdzie chrzest, tam nadzieja+. Są to nie tylko słowa towarzyszące obchodom, ale i tytuł pieśni jubileuszowej stworzonej specjalnie na te uroczystości przez Leopolda Twardowskiego” – zaznaczył Terlecki.
Wśród pamiątek tegorocznych uroczystości, przygotowywane są także m.in. koszulki, kubki z rybą - czyli logiem obchodów oraz z katedrami w Poznaniu i Gnieźnie. Specjalne pamiątki zostaną stworzone także z myślą o duchownych. Znajdą się wśród nich m.in. jubileuszowe ornaty, proporce oraz stuły.
Jak mówił Terlecki, na niespodzianki mogą liczyć także osoby, które wezmą udział w kwietniowych obchodach w Poznaniu.
„Oczywiście priorytetem jest dla nas zapewnienie ciepłego posiłku uczestnikom. Zdajemy sobie sprawę, że osoby, które przyjeżdzające do Poznania będą z całej Polski, z podróży i jeśli mają uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, które będą miały miejsce na stadionie, muszą mieć po prostu siły” – dodał.
W pakietach uczestników, poza posiłkiem i Śpiewnikiem Jubileuszowym, mają się znaleźć także symboliczne pamiątki - ich szczegółów jednak twórcy na razie nie zdradzają.
Terlecki podkreślił, że organizatorzy chcą także, aby pamiątki związane z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski trafiły również do młodych ludzi, którzy będą gościli w Poznaniu przed ŚDM w Krakowie.
„Naszym zdaniem to ważne, aby poza zwiedzaniem miasta i uczestniczeniem w różnych wydarzeniach duchowych, przygotowujących do spotkania z papieżem, młodzież dowiedziała się także czegoś więcej o tej szczególnej rocznicy, o tym niezwykle ważnym wydarzeniu sprzed 1050 lat” – mówił Terlecki.
Główne uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu. Prezydent Andrzej Duda wraz z episkopatem Polski i Legatem Papieskim będzie dziękował za chrzest Polski w gnieźnieńskiej katedrze. Kolejnego dnia, w Poznaniu, odbędzie się Zgromadzenie Narodowe, podczas którego prezydent wygłosi orędzie do Polaków.
Na 16 kwietnia planowane są natomiast uroczystości na poznańskim Stadionie Miejskim, w których ma wziąć udział ponad 40 tys. osób. Uroczości na Inea Stadionie poprowadzi aktor Radosław Pazura z żoną, aktorką Dorotą Chotecką. Pierwsze wydarzenia rozpoczną się o godz. 10 świętowaniem jubileuszowym pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja". Wtedy też, pieśń jubileuszową o tym samym tytule, wykona 1050 chórzystów z całej Polski. Kilka minut przed 11 rozpocznie się oficjalne, uroczyste rozpoczęcie Świętowania Jubileuszowego, natomiast o 14 - Eucharystia z chrztem dorosłych.
Wydarzenia na stadionie zwieńczy wieczorny musical „Jesus Christ Superstar”, realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk. Postać Judasza zagra Janusz Kruciński, odtwórca roli Jezusa w spektaklu Teatru Rozrywki w Chorzowie, natomiast rolę Marii Magdaleny - solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu Anna Lasota. Całością dyrygować będzie Piotr Deptuch, inscenizację przygotuje Sebastian Gonciarz, choreografię stworzy Paulina Andrzejewska, a kostiumy i koncepcję scenograficzną - Mariusz Napierała.
Kwietniowe obchody jubileuszu poza Gnieznem i Poznaniem odbędą się także w Ostrowie Lednickim, w miejscu, gdzie według historyków odbył się chrzest Mieszka I. (PAP)
ajw/ agz/