K24.09.2009 Wrocław (PAP) - Kilkadziesiąt prelekcji naukowców z Polski i zagranicy znalazło się w programie konferencji "Militarne i polityczne aspekty kampanii polskiej 1939 r. z perspektywy 70-lecia", która rozpoczęła się w czwartek we Wrocławiu. Konferencję zorganizowano z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Sympozjum otworzyła prelekcja dr. Jana Koprowskiego pt. "Mój wrzesień 1939 r. - wspomnienie dowódcy plutonu piechoty". W czwartek uczestnicy konferencji mogli też wysłuchać m.in. referatu prof. Wojciecha Wrzesińskiego o roli kampanii wrześniowej w najnowszej historii Polski oraz wystąpienia prof. Jerzego Maronia o wymiarach operacyjnych przedwojennej myśli wojskowej.
W czwartek po południu dr Martin Lacko ze Słowacji przedstawi referat o udziale wojsk słowackich w inwazji na Polskę w 1939 r., w piątek zaś będzie można wysłuchać prelekcji naukowca z Londynu, dr. Andrzeja Suchcitza, który opowie o tworzeniu polskiej dywizji we Francji we wrześniu 1939 r.
Konferencja zakończy się w piątek po południu referatem dr. Marka Białokura, który przedstawi obraz niemieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r. w karykaturze i satyrze społeczno-politycznej warszawskiego tygodnika "Mucha".
W ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej wrocławski oddział IPN weźmie również udział w organizacji wyprawy rekonstrukcyjno-historycznej "Śladami generała Sosnkowskiego przez Karpaty".
Na przełomie września i października 1939 r., gen. Kazimierz Sosnkowski, ówczesny dowódca Frontu Południowego i przyszły Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, wraz z trzema towarzyszami przedostał się pieszo w cywilnym ubraniu przez karpackie pasmo Arszycy i 4 października 1939 r. przekroczył granicę polsko-węgierską.
Wyprawa, w której wezmą udział dwaj działacze turystyczni i znawcy Karpat - Tomasz Borucki i Kazimierz Ciechanowicz - oraz dwaj historycy, badacze losów gen. Sosnkowskiego - dr Jerzy Kirszak i dr Ireneusz Wojewódzki, ma być wierną rekonstrukcją marszu gen. Sosnowskiego. Uczestnicy wyprawy przejdą górską trasą, która obecnie w całości znajduje się na terytorium Ukrainy.
Jak podkreślają organizatorzy, poza symbolicznym nawiązaniem do wydarzeń historycznych, wyprawa ma również cel badawczy. Pozwoli bowiem rozwiać wątpliwości wynikające z nieścisłości i sprzeczności zawartych w materiale źródłowym, tj. relacjach gen. Sosnkowskiego i jego towarzyszy. Organizatorzy mają również nadzieję, że przyczyni się do wytyczenia szlaku edukacyjno-historycznego, którym w przyszłości podążą liczni miłośnicy historii.
Wyprawa rozpocznie się 29 września, a zakończy 4 października.(PAP)
pdo/ hes/ jbr/