Ponad 350 wojów, rzemieślników i odtwórców epoki średniowiecza zjedzie z całej Polski do Gniezna na „Koronację Królewską”. W mieście powstanie średniowieczny obóz, a w sobotni wieczór pokazane zostanie plenerowe widowisko.
Organizatorzy zapowiadają pokazy walk średniowiecznych wojów, kramy i warsztaty oraz gry i zabawy z epoki. Przewidziano również wycieczki po zbudowanym przez rekonstruktorów średniowiecznym obozowisku. Koronacja królewska rozpocznie się w sobotę korowodem historycznym i jest połączona z akcją „Gniezno za pół ceny”.
Jak powiedział PAP Łukasz Majerski z Miejskiego Ośrodka Kultury, „W Gnieźnie będzie można zobaczyć jak funkcjonowało życie w średniowiecznej osadzie”. „Widzowie poznają też smaki podpłomyków, kwasu chlebowego, czy różnego rodzaju mięs ” – dodał Majerski.
Kilkudziesięciu wojów weźmie udział w inscenizacji bitwy „W obronie wzgórza Lecha”. Po niej odbędzie się "Turniej o Miecz Bolesława Chrobrego". Jak podkreślają organizatorzy, potyczki rozegrane zostaną w pełnym uzbrojeniu. Po walkach przyjdzie czas na występ grupy Liarman grającej folkowe utwory i dawne pieśni.
Na Koronacji pokazane zostanie plenerowe widowisko z laserami i dźwiękiem. Jego częścią jest premierowe wykonanie tryptyku „Anno Domini” autorstwa gnieźnieńskiego artysty Macieja Braciszewskiego. W turnieju łuczników można wygrać "trzos gnieźnieńskiego grodu" - znajdzie się w nim 3,5 tys. zł w bilonie” – powiedział Łukasz Majerski.
Impreza ma przypomnieć tradycję i obyczaje z początków państwa polskiego oraz promować miasto. W tym samym czasie zaplanowano akcję „Gniezno za pół ceny” – turyści m.in. w wybranych hotelach, restauracjach, muzeach zapłacą o 50 proc. mniej.
Gniezno, uznawane za pierwszą stolicę Polski, było najważniejszym ośrodkiem władzy świeckiej i biskupiej; jest miejscem koronacji pięciu królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II.
Historyczne i kulturowe dziedzictwo Gniezna od 2000 roku promowane było poprzez cykl imprez "Spotkania z historią". W 2009 roku zostały one przekształcone w imprezę pod nazwą "Koronacja Królewska". (PAP)
pil/ dym/