Największy sękacz na świecie mierzy 3 m 72 cm – tak zostało zapisane w Księdze rekordów Guinnessa. Sękacz – gigant został upieczony 30 czerwca 2015 r. i jest najważniejszym eksponatem jedynego na świecie muzeum sękaczy znajdującego się koło Druskiennik na Litwie.
„Dotychczas największy sękacz był notowany w Szwecji, mierzył 3,60 m. Postanowiliśmy pobić ten rekord i nam się udało” - mówi PAP Romualdas Spulis, założyciel muzeum sękacza i od 20 lat producent sękaczy.
Sękacz – kruche ciasto w formie stożka, przypominające ścięte drzewko, na Litwie jest nazywane szakotis. Podobne ciasta są wypiekane w Polsce, Niemczech, Szwecji, na Węgrach, a nawet w Japonii, ale to Litwini uważają siebie za mistrzów w pieczeniu sękaczy, tradycja którego sięga tu 200 lat.
„We wszystkich krajach jest wspólna zasada pieczenia tego ciasta, ale nasze jest wyjątkowe, bo wypiekane ręcznie, stąd ma charakterystyczny kolor, długość i gęstość sopli, bądź sęków” - mówi Spulis.
We wszystkich krajach ten wypiek robi się z dużej ilości jaj oraz mąki, masła, cukru i śmietany. Według Spulisa, który jest w posiadaniu 60 przepisów na sękacz, smak zależy od proporcji. Następnie wyrobione ciasto leje się na stożkowy walec umieszczony przed piecem. Ciasto obraca się i zapieka się.
W tym roku sękacz spółki Romualdasa Spulisa „Romnesa”, lidera tego wypieku na Litwie, został uznany za najlepszy produkt litewski w konkursie Unii Europejskiej EDEN (Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne).
„Nasz sękacz stał się wizytówka Litwy” - z dumą stwierdza Spulis.
Od lat z Litwy jako upominki wywozi się czarny chleb żytni, biały ser, nalewkę „Trzy dziewiątki”, a ostatnio, coraz częściej też - sękacz. Jak mówi Spulis, „przed dziesięcioma laty widok sękacza na wileńskim lotnisku w rękach podróżnych był rzadkością, a dzisiaj nikogo to nie dziwi”.
Najczęściej sękacze są wywożone przez młodą litewską emigrację do Wielkiej Brytanii, Irlandii, państw skandynawskich, gdyż żaden Litwin nie wyobraża sobie świątecznego stołu bez tego wypieku.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ro/