Pałac Saski, Wielka Synagoga przy ul. Tłomackie i ciechanowski zamek wraz z otoczeniem z epoki - to tylko niektóre z nieistniejących już mazowieckich budowli, których pomniejszone modele zostaną zaprezentowane w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego.
Rafał Kunach, prywatny przedsiębiorca, pomysłodawca i realizator projektu podkreślił, że na pomysł powstania parku wpadł dość dawno, zainspirowany tego typu obiektem znajdującym się pod Paryżem. "Chcielibyśmy pokazać Warszawę z okresu jej świetności, sprzed II wojny, przede wszystkim Oś Saską, kamienice, dzielnicę żydowską i najpiękniejsze nieistniejące zabytki Mazowsza. Ma to być przede wszystkim park edukacyjny, chcemy oprócz urody budynków, ukazać ich detale architektoniczne, otoczenie, historię czy ciekawostki" - mówił Kunach podczas wtorkowej konferencji prasowej.
Na terenie Parku Miniatur docelowo ma się znaleźć ok. 50 obiektów podzielonych na kilka stref przedstawiających - kościoły, dworce i kolej, Oś Saską, Tłomackie, warszawskie kamienice i część poświęconą zabytkom Mazowsza. Zaplanowano również segment przybliżający niezrealizowane pomysły architektoniczne dotyczące Warszawy, pawilon multimediów projektowany z myślą o wystawach czasowych i prezentacjach, a także pracownię modelarską, plac zabaw dla dzieci oraz część gastronomiczną i parkingi.
"Chcielibyśmy pokazać Warszawę z okresu jej świetności, sprzed II wojny, przede wszystkim Oś Saską, kamienice, dzielnicę żydowską i najpiękniejsze nieistniejące zabytki Mazowsza. Ma to być przede wszystkim park edukacyjny, chcemy oprócz urody budynków, ukazać ich detale architektoniczne, otoczenie, historię czy ciekawostki" - mówił pomysłodawca Rafał Kunach podczas wtorkowej konferencji prasowej.
Projekty będą prezentowane w skali 1:25, a ich powstanie poprzedza zebranie zachowanej dokumentacji - projektów, map czy rycin. Pomysłodawcy podkreślili, że trudno odnaleźć plany niektórych budynków, dlatego czasem twórcy muszą się opierać na fotografiach lub tworzyć modele poprzez analogię do udokumentowanych części budynku. W związku ze zróżnicowaniem wyglądu budowli z różnych okresów wybrano moment, w którym wyglądały najbardziej efektownie.
Następnie powstaje projekt architektoniczny, komputerowo przetwarzany na trójwymiarowy obraz. W tej samej technologii opracowywane są też elementy wystroju wytwarzane przez drukarki 3D lub frezarki. Bryły modeli powstają z płyt, w których wycinane są odpowiednie otwory. Na takiej bryle o odtworzonej kolorystyce montuje się dachy, rynny i inne detale architektoniczne np. kolumny czy rzeźby o odpowiedniej fakturze, barwione i wizualnie nieco postarzane.
Miniaturom ma towarzyszyć komentarz graficzno-tekstowy przybliżający proces ewolucji obiektu. Budowle będą prezentowane w otoczeniu z epoki - od dziedzińca, ogrodu i zabudowań gospodarczych po bruk i latarnie. Pojawią się nawet pojazdy - pociągi czy dorożki oraz figurki w strojach z tamtego okresu.
W części poświęconej Mazowszu będą prezentowane zarówno budowle zachowane, jak i całe zespoły architektury nieistniejącej. Jest to związane - jak podkreślają pomysłodawcy - z chęcią rekonstrukcji najistotniejszych elementów dawnego mazowieckiego krajobrazu kulturowego, który tworzyły nie tylko zamki, pałace, dwory, kościoły, wiatraki i karczmy, ale też np. małe miasteczka z polsko-żydowskim folklorem.
Lokalizacja parku nie jest jeszcze znana, pomysłodawcy prowadzą rozmowy z miastem. W pierwszym etapie, który ma zostać ukończony na wiosnę 2015 r., powstanie 17 budowli w ramach Osi Saskiej. Cały projekt ma zostać zrealizowany w ciągu trzech lat. Koszt pierwszego etapu jest przewidywany na ok. 2 mln zł. Projekt jest finansowany ze środków prywatnych organizatorów, którzy jak podkreślają są przygotowani na sfinansowanie pierwszej części i liczą, że jeśli otrzymają działkę od miasta, będą mogli ukończyć projekt z wpływów m.in. z biletów. Są jednak otwarci na wsparcie samorządu czy prywatnych sponsorów. Powstające makiety mają być prezentowane w Domu Spotkań z Historią lub w przestrzeni miejskiej. Obecnie trwają prace m.in. nad modelami Pałacu Saskiego, gmachu Giełdy, Pałaców Karasia i Kronenberga.
Wśród stołecznych obiektów, których miniatury mają zastać zaprezentowane w Parku Miniatur będzie też m.in. Gościnny Dwór na pl. Żelaznej Bramy, Sobór św. Aleksandra Newskiego na pl. Saskim, Pałace Bruehla, Lubomirskich, Simonsa i Bielińskich, Kamienice Granzowa, Spokornego, Hersego i Tołwińskiego, Most Kierbedzia, Dworce Terespolski, Wiedeński i Petersburski czy elektrownia tramwajowa. Z budowli mazowieckich zostaną zaprezentowane modele m.in. Pałacu Bielińskich w Otwocku Wielkim, zespołu pałacowego w Radziejowicach, dworu w Tułowicach, synagogi w Śniadowie, kościołów w Czerwińsku i Brochowie, kolegiaty w Pułtusku, spichlerza w Twierdzy Modlin i wiatraka w Lininie.(PAP)
akn/ agz/ mow/