Otwarciem wystawy „Żyd niemalowany w grafice” rozpoczął się w sobotę we Wrocławiu 16. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha. W programie imprezy znalazły się koncerty, wystawy, prezentacja kuchni żydowskiej oraz warsztaty językowe i taneczne.
Na ekspozycji, którą można oglądać we wrocławskim Muzeum Etnograficznym, prezentowane są XIX-wieczne ryciny przedstawiające warszawskich Żydów i miejsca związane z ich działalnością, historią i kulturą. Autorami tych prac są polscy malarze z tamtego okresu - Michał Elwiro Andriolli, Julian Fałat, Wojciech Gerson, Juliusz i Wojciech Kossakowie, Henryk i Ksawery Pillati, Alfred Wierusz-Kowalski, Stanisław Witkiewicz, Franciszek Kostrzewski oraz Edmund Perle.
Historyk Paweł Szapiro podkreślił, że XIX-wieczne ryciny o tematyce żydowskiej to nie tylko fenomen artystyczny. „To także plastyczny zapis świata Żydów polskich, takim jaki był naprawdę, albo – co też prawdopodobne – takim jakim widziały go ówczesne elity. A ludność żydowska stanowiła wówczas już jedną trzecią społeczności stolicy i przyglądano się jej z uwagą oraz nadzieją” - podkreślił Szapiro.
W sobotę późnym wieczorem w ramach festiwalu we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem będzie można jeszcze wysłuchać koncertu Kapeli Klezmerskiej Simcha z czeskiej Ostrawy.
Festiwal Simcha to wrocławskie święto kultury żydowskiej, prezentujące jej różnorodność i bogactwo poprzez muzykę, edukację, kulinaria, spotkania i działania artystyczne. Większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w Synagodze pod Białym Bocianem, która znajduje się we wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań.
Festiwal Simcha to wrocławskie święto kultury żydowskiej, prezentujące jej różnorodność i bogactwo poprzez muzykę, edukację, kulinaria, spotkania i działania artystyczne. Większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w Synagodze pod Białym Bocianem, która znajduje się we wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań.
W tym roku tematem przewodnim imprezy jest diaspora. „Chcemy pokazać wielką różnorodność kultury żydowskiej, która jest udziałem społeczności rozsianych po całym świecie” - powiedziała rzeczniczka festiwalu Ewa Marcinek.
Symbolem tej różnorodności może być jedna z muzycznych gwiazd tegorocznej edycji – Joshua Nelson, zwany „księciem koszernego gospelu”. „Artysta łączy tradycje afroamerykańską i żydowską. Jego twórczość to połączenie tekstów liturgicznych i muzyki gospel” - powiedziała Marcinek. Ten amerykański artysta wystąpi w niedzielę.
Do Wrocławia przyjedzie również amerykański kantor Alberto Mizrahi, który uznawany jest za wiodącego interpretatora klasycznej muzyki żydowskiej. Przed publicznością zaprezentuje się też Haya Samir - wychowana w Izraelu egipska poetka i wokalistka.
Jednym z kluczowych elementów programu festiwalu są wydarzenia związane z kuchnią żydowską. W tym roku odbędzie się kolejna odsłona warsztatów kulinarnych, które poprowadzi żydowska restauratorka z Warszawy Malka Kafka. Wprowadzi ona uczestników w kulinarną różnorodność diaspory żydowskiej. Natomiast „Simchę” zakończy kolacja szabatowa oraz jarmark żydowski, podczas którego spotkają się wystawcy z całej Polski i zagranicy. Oprócz tradycyjnych potraw żydowskich będzie również prezentowane rękodzieło.
Natomiast na najmłodszych będą czekały zabawy teatralne z językiem jidysz, warsztaty plastyczne i taneczne, a także spektakl „Mendel Rosenbusch” przygotowany przez Fundację Bente Kahan. Stałym punktem imprezy jest spacer po miejscach związanych z żydowską historią Wrocławia. W tym roku ma być to spacer pokazujący żydowską przeszłość wrocławskiej ulicy Włodkowica.
W ramach festiwalu odbędzie się także szereg wykładów, które przybliżą jego uczestnikom kulturę, religię oraz tradycyjny i współczesny folklor żydowski. Odbędą się również warsztaty językowe z jidysz, hebrajskiego – w wersji współczesnej i biblijnej – a także ladino - języka Żydów z terenów dzisiejszej Hiszpanii.
Festiwal zakończy się 13 czerwca. Patronat medialny nad imprezą objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)
pdo/ son/