24 hejnały różnych polskich miejscowości zaprezentowano podczas XXI Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich w piątek w Lublinie. Impreza rozpoczęła się od przemarszu trębaczy - niektórych w tradycyjnych strojach lub paradnych mundurach - przez centrum miasta.
Na czele pochodu szła orkiestra górników z Bogdanki. Na pl. Litewskim złożono kwiaty przy pomnikach Unii Lubelskiej, Konstytucji 3 Maja, Józefa Piłsudskiego oraz przy płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza i odegrano hejnały wybranych miast: Lublina, Warszawy, Konina i Krakowa.
Potem z balkonu zabytkowego Trybunału Koronnego na lubelskim Starym Mieście trębacze grali hejnały m.in. Malborka, Łodzi, Białegostoku, Katowic, Łomży, Zamościa, Ostrowa Wielkopolskiego, Sandomierza a także podlubelskiej gminy Mełgiew.
Niektóre hejnały wykonywane były przez kilkuosobowe zespoły. Licznie zebrani na rynku mieszkańcy Lublina i turyści nagradzali hejnalistów brawami.
Przegląd jest organizowany w Lublinie od 1994 r. Jego celem jest popularyzacja hejnałów w polskich miastach. Jak przypomniał inicjator przeglądów, kanclerz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich i lubelski klikon czyli krzykacz, Władysław Grzyb, na pierwszym przeglądzie w Lublinie wystąpili trębacze z dziewięciu miast, a w sumie zaprezentowano już około stu melodii hejnałowych.
„W naszych rejestrach są nuty około 150 hejnałów. Ich ciągle przybywa, odnajdywane są dawne zapisy nutowe, albo też zamawianie są nowe hejnały. W niektórych miastach hejnały grane są tylko na specjalne okazje” – powiedział Grzyb.
„Hejnały to piękna tradycja, warto ją kultywować. Kiedyś, gdy nie było mediów, pełniły ich rolę. Obwieszczały ważne wydarzenia, zawiadamiały o pożarze, śmierci ważnej osoby czy przyjeździe poborcy podatkowego” – dodał Grzyb.
Kompozytor Robert Panek, który ułożył m.in. hejnały Białegostoku i Staszowa powiedział, że to specyficzne melodie. „Hejnał musi być krótki, komunikatywny, powinien nawiązywać do popularnej melodii czy pieśni z danego regionu” – powiedział Panek.
Słowo „hejnał” pochodzi prawdopodobnie z języka węgierskiego i oznaczało początkowo świt, jutrzenkę, a też pobudkę. Tradycje grania hejnałów sięgają wczesnego średniowiecza. Do najstarszych i najbardziej znanych hejnałów miejskich w Polsce należy krakowski, wygrywany co godzinę z Wieży Mariackiej. W Lublinie hejnał grany jest przez trębacza codziennie w południe z balkonu ratusza.
Przegląd hejnałów w Lublinie organizowany jest zawsze 15 sierpnia w rocznicę nadania Lublinowi praw miejskich na prawie magdeburskim przez księcia Władysława Łokietka w 1317 r. (PAP)
kop/ bos/