Powstanie sanktuarium związane było z objawieniami maryjnymi w XIX wieku, a wybudowana w 2004 r. w Licheniu bazylika jest obecnie największym kościołem w Polsce. Spoglądająca z cudownego obrazu Matka Boża, jako jedyna, przytula do serca polskie godło - białego orła.
Większość przekazów historycznych dotyczących cudownych objawień w Licheniu przekazywana była ustnie. Jak zaznaczył rzecznik sanktuarium ks. dr hab. Piotr Kieniewicz MIC - z powodu okupacji – najpierw przez zaborców, a potem nazistów, nie zachowały się żadne źródła pisane. Zgodnie z ustnymi przekazami zasadniczym wątkiem objawień maryjnych, jakie miały miejsce w Grąblinie, czyli lasku nieopodal Lichenia, od maja 1850 do sierpnia 1852 roku było wezwanie do nawrócenia: powrotu do modlitwy i życia zgodnego z bożymi przykazaniami”.
Pierwsze maryjne objawienie miało miejsce w 1813 roku. Polski żołnierz Tomasz Kłossowski został ciężko ranny w bitwie pod Lipskiem. Tam, modląc się do Matki Bożej, ujrzał jej postać idącą po polu bitwy ze znakiem orła białego na sercu. Kłossowski ocalał i tak jak obiecał Maryji, przez ponad 20 lat pielgrzymował i szukał najwierniejszej kopii jej wizerunku. Kiedy ją odnalazł, powiesił obraz na drzewie w lasku Grąblińskim, gdzie po latach Matka Boska ukazywała się kilkakrotnie pasterzowi Mikołajowi Sikatkowi.
Według przekazów Matka Boża miała wtedy powiedzieć „Gdy nadejdą ciężkie dni ci, którzy przyjdą do tego obrazu, będą się modlić i pokutować, nie zginą. Będę uzdrawiać chore dusze i ciała. Ile razy ten naród będzie się do mnie uciekał, nigdy go nie opuszczę, ale obronię i do swego serca przygarnę, jak tego orła białego (…) Ja będę królowała memu narodowi na wieki”.
Do czasu wybudowania nowej bazyliki obraz przez ponad 150 lat znajdował się w kościele pw. św. Doroty w Licheniu. W 1994 roku rozpoczęto budowę nowego sanktuarium. Prace zakończono po ok. 10 latach. Obecnie, Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu jest największym kościołem w Polsce - jej kubatura wynosi ponad 300 tys. m sześc., a pow. całkowita ponad 20 m kw.
Warta zaznaczenia jest także symbolika Bazyliki. Prowadzące do niej 33 schodki mają nawiązywać do lat życia Jezusa na Ziemi. Ponadto, w kościele znajduje się 365 okien – odpowiadających liczbie dni w roku oraz 52 otwory drzwiowe, mówiące o liczbie tygodni w roku kalendarzowym. Świątynię podtrzymuje także 12 kolumn symbolizujących apostołów.
Do sanktuarium w Licheniu pielgrzymuje rocznie ok. 900 tys. pielgrzymów. Odwiedzają oni nie tylko bazylikę, ale także źródełko z cudowną wodą i licheńską golgotę.
„Golgota w Licheniu jest miejscem rozważania Męki Chrystusa poprzez Drogę Krzyżową, niejako poszerzoną przez dodatkowe kapliczki ukazujące szczególnie ciężkie obszary ludzkiego grzechu, jak brak szacunku dla nienarodzonych dzieci czy chciwość i egoizm” – podkreślił ks. Kieniewicz.
„Licheńska golgota zbudowana jest z kamieni przywiezionych z okolicznych kopalni odkrywkowych, ale też przyniesionych przez pielgrzymów. W niektórych głazach wmurowane są drobne kamyczki z Ziemi Świętej, jako znak duchowej łączności naszego Sanktuarium z rodzinną ziemią Jezusa. Nikt nie wie, ile głazów, ile kamieni składa się na to 25 metrowe wzgórze. Nie ma to zresztą znaczenia. Znaczenie ma, czy ci, którzy tam wchodzą się modlą, czy słyszą wezwanie do powrotu do Boga” – dodał.
Licheń znajduje się ok. 75 km od Gniezna i ok. 120 od Poznania. Poza weekendami, gdzie do tej wielkopolskiej miejscowości przybywa kilkanaście tys. pielgrzymów, warto wymienić jeszcze dwa wydarzenia w ciągu roku. Jednym z nich jest zjazd środowisk trzeźwościowych w lipcu, drugim - wielki odpust w rocznicę objawień i koronacji obrazu 15 sierpnia. Wtedy do sanktuarium pielgrzymuje ok. 30 tys. osób. W Licheniu odbywają się liczne spotkania młodych m.in. rekolekcyjne spotkania ochotniczych hufców pracy czy spotkania modlitewne przed Spotkaniem Młodych na Polach Lednickich. (PAP)
ajw/ mow/