Podczas Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy URC 2026 w Gdańsku zainaugurowano międzynarodową inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie, która przewiduje rozpoczęcie praktycznych prac renowacyjnych i pozyskanie około 1 mln euro na realizację projektu - podała Maria-Teresa Szybanowa z rady opiekuńczej kościoła. Pomocy udzielą Polimex Mostostal i PZU.
Przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą, należącej do diecezji płockiej, 8 sierpnia ustanowione zostanie pierwsze w Polsce sanktuarium św. Józefa Moscatiego. Uroczystości będzie przewodniczył kard. Konrad Krajewski - poinformowała w czwartek kuria diecezjalna.
Prymas Polski abp Wojciech Polak odebrał w środę w Gnieźnie Nagrodę Orła Jana Karskiego. W laudacji podkreślono, że abp Polak nigdy nie myśli o sobie jako o postaci epokowej, a jednak jego działalność, „wyrastająca z ewangelicznej szczerości, inicjuje nową epokę Kościoła w Polsce”.
Papież Leon XIV udzielił błogosławieństwa apostolskiego wiernym diecezji płockiej i pielgrzymującym śladami św. Stanisława Kostki w roku jubileuszu 300-lecia jego kanonizacji - przekazała w środę kuria diecezjalna. Św. Stanisław Kostka, pochodzący z diecezji płockiej, jest jej patronem.
Archidiecezja warmińska przygotowuje się do 150. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Metropolita warmiński abp Józef Górzyński powiedział PAP, że przygotowania te mają wymiar duchowy i organizacyjny związany m.in. z nadzieją na przyjazd do Gietrzwałdu papieża Leona XIV.
Rokokowo-klasycystyczna ambona z końca XVIII wieku wróciła po gruntownej renowacji do kościoła św. Jakuba Apostoła w Simoradzu – podała diecezja bielsko-żywiecka. Ks. dr Szymon Tracz odpowiedzialny za konserwacje zabytków podkreślił, że odzyskała ona pierwotny wygląd.
Siostra Zofia Józefa Zdybicka – profesor filozofii, religioznawczyni, studentka Karola Wojtyły, wieloletnia wykładowczyni na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim - zmarła w piątek w Warszawie. Należała do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek. Miała 97 lat.
Liturgiczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski głównej patronki kraju będzie obchodzona w Kościele katolickim 2 maja, a nie - jak zazwyczaj - 3 maja. Wiąże się to z przypadającą w tym dniu piątą niedzielą wielkanocną.
Pontyfikat Franciszka uruchomił procesy, których nie da się już zatrzymać, w tym m.in. rozliczenie pedofilii w Kościele – powiedział PAP watykanista prof. Arkadiusz Stempin. Zauważył, że wobec niemożliwości zmian doktrynalnych bez zgody soboru papież posługiwał się półśrodkami, zwołując synody.