Naukowcy ze wszystkich ośrodków polonistycznych w kraju, a także goście z zagranicy przyjadą w przyszłym tygodniu do Katowic, by wziąć udział w trzydniowym Kongresie Historyków Języka, który rozpocznie się w najbliższą środę. To pierwsze takie wydarzenie w kraju.
Prof. Mirosława Siuciak, wicedyrektor w organizującym Kongres Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego, podkreśliła podczas czwartkowej konferencji prasowej, że historia języka jest dyscypliną uprawianą w wielu ośrodkach polonistycznych w Polsce i każdego roku odbywa się wiele konferencji poświęconych tej dziedzinie. Brakowało jednak szerokiego spotkania historyków języka, którzy mogliby w jednym miejscu i czasie przedyskutować najważniejsze problemy lingwistyki historycznej.
„Chcemy się wreszcie spotkać w szerokim gronie, porozmawiać o najważniejszych problemach naszej dyscypliny, o nowych problemach badawczych i dydaktyce akademickiej, która się ostatnio bardzo zmienia” - wskazała prof. Siuciak i dodała, że historia języka zmienia się – tak jak zmienia się językoznawstwo i cała nauka.
W trakcie obrad będzie można wysłuchać wielu referatów, a także przyjrzeć się wynikom eksperckich badań. Kongres będzie odbywał się pod hasłem: „Językoznawstwo historyczne - w trosce o przyszłość, w poszanowaniu przeszłości”. Uczestnicy będą dyskutować m.in. na temat granic i statusu historii języka jako dyscypliny badawczej, o roli historii języka we współczesnej humanistyce i zastanowić się czy możliwa jest synteza dziejów polszczyzny.
Prof. Artur Rejter z UŚ podkreślił podczas konferencji, że kluczowym terminem dla każdego historyka języka jest „zmiana”. „Ta zmiana powinna być obserwowana, opisywana dzisiaj zgodnie z najnowszymi tendencjami w nauce, wielotorowo, wielokierunkowo” - wyjaśnił.
„Nie zależy nam tylko na opisie zmian systemowych, gramatycznych języka, ale na zmianach związanych z językiem widzianym na tle kulturowym, społecznym, obyczajowym i myślę, że taka jest nowoczesna historia języka, który widzi język jako pewien fenomen antropologiczny, ale także społeczny, kulturowy” - podkreślił profesor i dodał, że takie szerokie podejście do historii języka znajduje odzwierciedlenie w referatach zgłoszonych przez uczestników Kongresu.
Kongres będzie odbywał się w kilku lokalizacjach, m.in. w budynkach rektoratu oraz Wydziału Prawa i Administracji UŚ. Podczas trzech dni zostanie wygłoszonych wiele referatów, odbędą się dyskusje panelowe, obrady plenarne i spotkania w różnych w sekcjach.
Ważną częścią Kongresu będzie zaplanowana na 14 kwietnia uroczystość nadania Instytutowi Języka Polskiego UŚ imienia zmarłej w 2010 r. prof. Ireny Bajerowej. „To dla nas szczególnie ważne. Pani prof. Bajerowa była związana z naszym Instytutem przez całe życie naukowe – w zasadzie tworzyła śląską polonistykę. Poza tym była osobą bardzo znaną w środowisku historyków języka i wiele osób, które będą uczestniczyły w Kongresie znały panią profesor osobiście” - zaznaczyła prof. Siuciak.
Dr Joanna Przyklenk z Instytutu Języka Polskiego powiedziała, że zgłoszeń na Kongres było bardzo dużo, ale ze względów technicznych można było przyjąć tylko 120 z nich, z kraju i zagranicy. „Całe środowisko historyków języka będzie szeroko reprezentowane – to znaczy, że dyscyplina jest żywotna i jest o czym rozmawiać” - podsumowała.
Organizatorzy zaznaczają, że jeśli Kongres zakończy się sukcesem, będzie organizowany cyklicznie.(PAP)
kon/ mhr/