19 października do księgarń trafi długo oczekiwany podręcznik od Wydawnictwa Wojciech Marzec – „Film dokumentalny. Kreatywne opowiadanie” autorstwa Sheili Curran Bernard.
Ponad sto lat historii kina to rozwój techniki filmowej oraz sztuki opowiadania. Fabuła wypracowała kilka wzorców scenariuszowych rozpowszechnionych za pośrednictwem klasycznych książek (przetłumaczonych także na język polski). To dobrze i źle. Fabuła zunifikowała się, w jakimś sensie zglobalizowała, doszła do ściany.
Znacznie dynamiczniej przebiega ewolucja filmu dokumentalnego. Przez 2/3 historii kina dominował film krótki, dziesięciominutowy, wyświetlany w kinie jako dodatek obok kroniki filmowej. Dokument pełnometrażowy był ewenementem. Dzisiaj proporcje odwróciły się. Krótkie dokumenty to wprawki warsztatowe, to domena festiwali filmowych. Pełnometrażowe dokumenty zdobyły sale kinowe, telewizja kocha cykle i seriale dokumentalne.
Sheila Bernard widząc to zjawisko napisała książkę, trochę podręcznik, o tym jak takie długie dokumenty należy robić. O tym, że to jest OPOWIADANIE, do którego na niektórych etapach tworzenia należy podchodzić jak do fabuły... A dojście do ściany w dokumencie nie grozi.
Marcel Łoziński w swej recenzji napisał: „Ta świetnie napisana książka, precyzyjnie przetłumaczona przez znakomitego filmowca Michała Bukojemskiego powinna stać się lekturą obowiązkową dla młodych twórców, właśnie po to, by mówili własnym językiem.”
Patronami książki zostali: Planete Doc, Against Gravity, Radio Vox FM, Digital Vision, Platon, Film.org.pl oraz FilmPRO.