Ponad 50 filmów obejrzą widzowie rozpoczętego w środę we Wrześni Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia. W trakcie festiwalu nagrodę honorową za artystyczny dorobek życia odbierze Witold Pyrkosz.
Według organizatorów Prowincjonaliów, wydarzenie ma charakter konkursu najlepszych polskich filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej. Prezentowane jest też kino oryginalne i artystyczne, prezentujące świat uniwersalnych wartości.
Jak poinformował w środę PAP dyrektor festiwalu Rafał Górecki, tematem przewodnim 21. edycji imprezy będzie hasło: "świat ojca".
"Jako ojciec mam świadomość, że niedostatecznie dużo czasu poświęcam na wychowanie moich dzieci. Żyjemy w czasach, w których bardzo dużo mówi się o kobietach, macierzyństwie, dyskryminacji kobiet. Jeśli chodzi o sprawy ojcostwa, o problemy, z którymi ojcowie spotykają się np. w orzecznictwie sądowym, o kwestie przemocy kobiet względem mężczyzn - o tym mówi się mniej" - zaznaczył.
Tematyce ojców i ojcostwa poświęcone będą polskie i zagraniczne filmy prezentowane na Prowincjonaliach. Seansom towarzyszyć mają spotkania z ekspertami.
Za artystyczny dorobek życia honorową nagrodę odbierze aktor filmowy i teatralny Witold Pyrkosz. Jak podkreślił Górecki, kreacje filmowe Pyrkosza są wyraziste i pozostają w pamięci nawet, jeśli gra on role drugoplanowe.
"Bywa, że mężczyźni są dyskryminowani, jeśli chodzi o sprawy zatrudnienia - na przykład jednoznacznie kojarzony z kobietami jest zawód przedszkolanki. Pokażemy film o mężczyźnie, który pracuje w przedszkolu, wykonuje ten zawód, który chyba nawet nie ma polskiej, +męskiej+ nazwy" - dodał Górecki.
Do soboty widzowie Prowincjonaliów zobaczą ponadto m.in. „Papuszę” w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, „Chce się żyć” w reż. Macieja Pieprzycy oraz "Idę" Pawła Pawlikowskiego.
"Pokażemy też świetne filmy dokumentalne, prezentujące całą paletę postaw i problemów. Myślę tu chociażby o filmie +Joanna+ Anety Kopacz, opowiadającym o ostatnich dniach chorej na raka blogerki. Wiedząc, że zostało jej niewiele czasu, tworzy bloga z myślą o swoim synu. Zaprezentujemy film +Obietnica dzieciństwa+ w reż. Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego o dzieciach adoptowanych przez amerykańską rodzinę" - powiedział.
Nagrody, które zostaną przyznane m.in. za najlepszy film, kreację aktorską, muzykę i zdjęcia to drewniane statuetki Jańcia Wodnika, duchowego patrona tego festiwalu, wiejskiego filozofa i uzdrowiciela, bohatera filmu Jana Jakuba Kolskiego.
Za artystyczny dorobek życia honorową nagrodę odbierze aktor filmowy i teatralny Witold Pyrkosz. Jak podkreślił Górecki, kreacje filmowe Pyrkosza są wyraziste i pozostają w pamięci nawet, jeśli gra on role drugoplanowe.
Podczas festiwalu zaplanowany jest przegląd filmów z udziałem honorowego laureata. Odbędą się też spotkania z twórcami kina, m.in. Pawłem Łozińskim, Maciejem Drygasem, Robertem Więckiewiczem czy Antonim Pawlickim.
Laureatami nagrody honorowej w poprzednich latach byli m.in. Jan Jakub Kolski, Krystyna Feldman, Franciszek Pieczka, Andrzej Kondratiuk, Kazimierz Kutz, Kazimierz Karabasz i Sylwester Chęciński.
Prowincjonalia trwają do 8 lutego. (PAP)
rpo/ abe/