80 wydarzeń, w tym cztery wielkie koncerty znalazły się w programie rozpoczynającego się w czwartek 7. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Gośćmi imprezy będą kompozytorzy, laureaci Oscara: Hans Zimmer, Elliot Goldenthal, Gustavo Santaolalla i Dario Marianelli.
"Spotkać w Krakowie takie nazwiska, to się nie zdarza nawet w Hollywood” - podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej Robert Piaskowski.
Kompozytorzy ci wezmą udział w niedzielnej Międzynarodowej Gali Muzyki Filmowej uświetniającej 100-lecie Amerykańskiego Związku Kompozytorów i Wydawców ASCAP. W czasie koncertu w hali ocynowni huty ArcelorMittal Poland publiczność będzie miała okazję usłyszeć najpiękniejsze suity filmowe ostatniego stulecia ilustrowane fragmentami m.in. z filmów "Spartakus", „Frankenstein”, "Anna Karenina", "Zabić drozda", "Godziny", "Śniadanie u Tiffany'ego", "Tajemnica Brokeback Mountain", "Incepcja".
W czasie tego koncertu Elliot Goldenthal ("Obcy 3", "Frida", "Batman") przedstawi swoje najnowsze dzieło - „Grand Gothic Suite”, skomponowaną na muzycznych motywach z filmów „Batman Forever” oraz „Batman i Robin”. Koncert wykona Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Diego Navarry.
Hans Zimmer, który otrzymał Oscara i Złoty Glob za muzykę do "Króla Lwa" oraz Złoty Glob za muzykę do "Gladiatora" wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Weźmie też udział w sobotnim symultanicznym pokazie filmu "Gladiator" z muzyką na żywo w hali Kraków Arena. Ścieżkę dźwiękową do tego obrazu wykona Sinfonietta Cracovia, wokalistka Lisa Gerrard i Chór Pro Musica Mundi. Całość poprowadzi dyrygent Ludwig Wicki.
Piątkowy koncert "007. The Best of James Bond" w hali Kraków Arena poświęcony będzie największym przebojom z serii filmów o brytyjskim agencie. „Bond to oblig dla wszystkich festiwali, które świętują swoją 007 edycję” - zaznaczył Piaskowski. Z największymi bondowskimi przebojami zmierzą się polscy artyści, m.in. Aga Zaryan, Monika Borzym, Justyna Steczkowska, Natalia Nykiel oraz Zbigniew Wodecki i Skubas.
W czwartek na inaugurację imprezy odbędzie się muzyczna podróż przez ocean, czyli premiera polsko-norweskiej koprodukcji "Kon-Tiki: Dalekomorska Wyprawa" z udziałem kompozytora Johana Soederqvista. Najważniejszym elementem koncertu będzie kinowa rekonstrukcja wyprawy norweskiego podróżnika Thora Heyerdahla w reżyserii Joachima Roenninga i Espena Sandberga, do której muzyczne tło wykona Sinfonietta Cracovia. „To jakby rekonstrukcja całego procesu udźwiękowiania filmu w połączeniu z zapierającymi dech w piersiach obrazami” - ocenił dyrektor artystyczny.
Uzupełnieniem koncertów będzie szereg wydarzeń towarzyszących: projekcji, warsztatów, dyskusji i spotkań z kompozytorami, w tym laureatami Oscarów, adresowanych zarówno do publiczności, jak i przedstawicieli branży filmowej.
„Program Festiwalu Muzyki Filmowej powstaje z jednej strony ze wsłuchiwania się w publiczność, z drugiej – sugestii branży muzycznej i filmowej” - zaznaczył Piaskowski.
Jak podkreśliła Izabella Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest jednym z organizatorów wydarzenia, Festiwal Muzyki Filmowej jest jedną z imprez, dzięki którym Kraków stał się jednym z ważniejszych miejsc na mapie europejskich wydarzeń muzycznych.
„Jeszcze nie zdążyła wybrzmieć muzyka współczesna prezentowana w ramach zakończonego właśnie Festiwalu Sacrum Profanum, a już zaczęli zjeżdżać do nas najwięksi na świecie twórcy muzyki filmowej” - oceniła.
Organizatorami festiwalu, który potrwa do niedzieli są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic. (PAP)
rgr/ ls/