Ośrodek Brama Grodzka–Teatr NN w Lublinie uruchomił portal poświęcony kulturze ludowej Lubelszczyzny. Prezentuje on wiedzę etnograficzną o regionie głównie w postaci multimedialnej.
Według koordynatora projektu, Piotra Lasoty z Teatru NN, jest to pierwszy portal poświęcony etnografii jednego regionu w naszym kraju. Ma służyć m.in. uczniom i studentom. „Mamy nadzieję, że dzięki atrakcyjnej formie zainteresuje on etnografią młodych ludzi, którzy czytają coraz mniej książek, a coraz częściej siedzą w internecie” – powiedział Lasota w środę podczas prezentacji nowego portalu.
Portal zawiera informacje dotyczące kultury duchowej wsi, w tym zagadnień z zakresu religijności, magii, obrzędów i medycyny ludowej, oraz kultury materialnej, dotyczących m.in. architektury, rzemiosła, sztuki ludowej, prowadzenia gospodarstwa.
Portal zawiera informacje dotyczące kultury duchowej wsi, w tym zagadnień z zakresu religijności, magii, obrzędów i medycyny ludowej, oraz kultury materialnej, dotyczących m.in. architektury, rzemiosła, sztuki ludowej, prowadzenia gospodarstwa. Część materiałów pogrupowano w formie kalendarza obrazującego roczny rytm życia na wsi lubelskiej. Jest słownik pojęć i informacje o badaczach tradycji Lubelszczyzny.
Poszczególne zagadnienia opracowane zostały w postaci ponad 80 haseł uzupełnionych prawie 200 nagraniami wideo i audio, które zawierają wypowiedzi i wspomnienia mieszkańców wsi Lubelszczyzny. Do poszczególnych haseł dołączono około 400 spisanych fragmentów wypowiedzi, a także ponad 200 fotografii i rysunków.
Portal zawiera także zdigitalizowaną zawartość 63 numerów kwartalnika „Sztuka Ludowa” z lat 1986-2009, wydawanego przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie.
„Portal nie jest zamknięty. Stale będą przybywać nowe hasła i materiały. Będziemy zbierać kolejne relacje, aby utrwalić dawną kulturę, zwyczaje, bo one odchodzą w przeszłość. Często wnuki już nie rozumieją niektórych zachowań dziadków” – podkreślił Lasota.
Portal dostępny jest pod adresem www.etnografia.teatrnn.pl (PAP)
kop/ hes/