Dyrektor naczelny Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski i stołeczna konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka znaleźli się wśród odznaczonych Krzyżami Zasługi za działania w ramach Roku Chopina. Podczas uroczystości wręczono także dyplomy ministra kultury.
Po zakończeniu obchodów Roku Chopinowskiego, obchodzonego w 2010 r., wojewoda mazowiecki wystąpił do prezydenta Bronisława Komorowskiego o nadanie odznaczeń państwowych osobom, które na Mazowszu pracowali przy organizacji wydarzeń kulturalnych lub też przy odnawianiu miejsc związanych z kompozytorem.
Odznaczenia - złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi - wręczono w poniedziałek w warszawskim Muzeum Fryderyka Chopina. Dodatkowo przyznano po jednym srebrnym i brązowym medalu za długoletnią służbę. Medale wręczyli wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Kazimierz Monkiewicz.
"Rok Chopina był dla melomanów wielkim przeżyciem. Cieszę się z faktu, że w następnych latach będziemy mogli korzystać z tego, co udało nam się w jego ramach zrealizować. Ważne dla polskiej historii miejsca jak Żelazowa Wola czy Brochów możemy umieszczać na liście najważniejszych dla turystów miejsc na świecie" - mówił wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
Jacek Kozłowski: "Rok Chopina był dla melomanów wielkim przeżyciem. Cieszę się z faktu, że w następnych latach będziemy mogli korzystać z tego, co udało nam się w jego ramach zrealizować. Ważne dla polskiej historii miejsca jak Żelazowa Wola czy Brochów możemy umieszczać na liście najważniejszych dla turystów miejsc na świecie".
Złote Krzyże Zasługi otrzymali: dyrektor Biura Kultury w stołecznym ratuszu, Marek Kraszewski; działacz kultury, dyrektor Stołecznej Estrady, Andrzej Matusiak; starosta sochaczewski Tadeusz Koryś i kierowniczka płockiej delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Ewa Jaszczak.
Srebrnymi Krzyżami Zasługi odznaczono: dyrektora naczelnego orkiestry Sinfonia Varsovia Janusza Marynowskiego, Monikę Czerską z urzędu m.st. Warszawy, proboszcza bazyliki św. Jan Chrzciciela w Brochowie ks. Jana Zielińskiego, wójta Sochaczewa Mirosława Orlińskiego oraz Dorotę Zarembę (specjalista do spraw zabytków z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie - Delegatura w Płocku).
Wśród odznaczonych brązowymi Krzyżami Zasługi znalazła się stołeczna konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka.
Wręczono też dyplomy ministra kultury przyznane za "wybitne dokonanie na rzecz dziedzictwa Chopina". Otrzymali je m.in. Marek Kraszewski, ks. Jan Zieliński i Ewa Jaszczak.
W minionym roku dobiegła końca realizacja kluczowych inwestycji na Mazowszu, związanych z postacią Fryderyka Chopina, m.in. budowa Centrum Chopinowskiego w Warszawie, remont i powiększenie stołecznego Muzeum Fryderyka Chopina, rewaloryzacja parku w Żelazowej Woli wraz z obiektami obsługi turystów, administracji i zaplecza gospodarczego oraz kościoła w Brochowie, w którym Chopin był chrzczony.
Jak wynika z danym urzędu m.st. Warszawy, Rok Chopinowski przyczynił się do zmiany postrzegania związków Chopina z Warszawą. W roku 2009 tylko 20 proc. warszawiaków wiedziało, że Chopin spędził dzieciństwo oraz dorastał w Warszawie. W 2011 r. badania wskazują, że wie o tym już 33 proc. warszawiaków. (PAP)
agz/ ls/