Postaci Jana Heweliusza i Daniela Fahrenheita, miniatury Żurawia, ratusza oraz stoczniowe dźwigi i stadion piłkarski tworzą gdańską szopkę bożonarodzeniową. W piątek w kościele św. Trójcy, po dwóch latach renowacji, szopka została uruchomiona.
Odrestaurowaną szopkę uruchomili św. Mikołaj i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Towarzyszyło im ok. tysiąca dzieci z trójmiejskich szkół i przedszkoli grających na lizakach-gwizdakach (rozdawanych podczas imprezy).
W ruchomej szopce występuje łącznie ok. 80 postaci osadzonych w gdańskiej scenerii. Szopka w kościele św. Trójcy, którego gospodarzem są franciszkanie, ma już ponad sześćdziesięcioletnią tradycję.
W kościele św. Trójcy pierwsza ruchoma szopka powstała ok. 1950 r. Szopka każdego roku budowana była od nowa; prace rozpoczynano już w listopadzie. W 1981 r. zdecydowano o zbudowaniu w kościele stałej szopki. W 2009 r., ze względu na remont okien w kościele, szopka musiała być zdemontowana. Wówczas podjęto decyzję o jej gruntownej przebudowie i przystosowaniu do całorocznej prezentacji.
O. Tomasz Jank: „dekoracja szopki nawiązuje do historii Polski, od średniowiecza po współczesność, od elementów wiejskich po dumny Gdańsk, najpotężniejszy niegdyś ośrodek miejski Rzeczypospolitej. W centralnej części usytuowany jest żłóbek. W pobliżu świętej rodziny jest też papież Jan Paweł II".
Autorem aranżacji i dekoracji wnętrza szopki jest o. Tomasz Jank. Jak sam mówi, „dekoracja szopki nawiązuje do historii Polski, od średniowiecza po współczesność, od elementów wiejskich po dumny Gdańsk, najpotężniejszy niegdyś ośrodek miejski Rzeczypospolitej. W centralnej części usytuowany jest żłóbek. W pobliżu świętej rodziny jest też papież Jan Paweł II".
Szef Stowarzyszenia Przyjaciół Kościoła św. Trójcy, Andrzej Szadejko powiedział dziennikarzom, że figury występujące w szopce poruszają się po określonych trasach. Wykorzystane są elementy gdańskiej architektury: Kościół Mariacki, Żuraw, gdańskie kamieniczki, pomnik na Westerplatte, Pomnik Poległych Stoczniowców (Trzy Krzyże), most wantowy i nowo zbudowany stadion piłkarski.
Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz uważa, że „nie jest to tylko najpiękniejsza szopka w kraju ale łączy ona też uniwersalną historię Narodzin Chrystusa z Betlejem z historią Polski i Gdańska”.
Prezydent przypomniał, że jako dziecko przychodził do kościoła św. Trójcy oglądać szopkę. „Wiele pokoleń gdańszczan przy niej się wychowało” – dodał przypominając, że przed renowacją w szopce nie było postaci słynnych gdańszczan (była tylko postać św. Wojciecha)
Szopkę będzie można oglądać w kościele przez cały rok. Większość figurek odnowili pracownicy Teatru Miejskiego „Miniatura”. Mechanizm i elementy ślusarskie wykonali Feliks i Krzysztof Szulistowie a obudowę szopki i elementy stolarskie – Mieczysław Grzymała.
Pierwszą w historii inscenizację szopki betlejemskiej zorganizował w 1223 r. w Gireccio niedaleko Rzymu św. Franciszek z Asyżu. Od tego momentu franciszkanie rozprzestrzenili szopki i żłóbki w najróżniejszych postaciach po całym świecie. (PAP)
bls/ ls/