Kilkadziesiąt nie pokazywanych nigdy prac Jana Lebensteina, jednego z najciekawszych malarzy europejskich drugiej połowy XX wieku, zaprezentowano w galerii Towarzystwa Sztuki w Chicago. Ekspozycja "Lebenstein jeszcze raz. Ostatnia wystawa" będzie czynna do 10 września.
Po raz czwarty na przestrzeni prawie dwudziestu lat Towarzystwo Sztuki (The Society for Arts) prezentuje prace Lebensteina. Ponad pięćdziesiąt wystawianych w Chicago prac, głównie na papierze, pochodzi ze słynnej nowojorskiej kolekcji doktora Alberta Groekosta i Kena Browne'a. Wśród nich są prace z lat 1956-1958 na papierze milimetrowym, powstałe przed wyjazdem artysty do Paryża, w tym jedna z pierwszych "Figur" wystawiona na pierwszej indywidualnej ekspozycji prac artysty w niezależnym Teatrze na Tarczyńskiej Mirona Białoszewskiego.
Przeważają prace z lat 1962-1966, okresu powszechnie uznawanego za najważniejszy w twórczości Lebensteina. Obejmują one oryginalne figury i bestie, malowane w technikach mieszanych (gwasz, akwarela, tusz). Lata 70. XX wieku reprezentuje cykl ilustracji do "Folwarku zwierzęcego" George'a Orwella (1974). Najpóźniejsze prace pochodzą z lat 80. i dokumentują kolejny, "klasycystyczny" etap w twórczości Lebensteina.
"Jednym z celów wystawy jest oddanie szczególnej dialektyki rozwoju tej sztuki, będącej świadectwem nieustannych poszukiwań, uczciwości i oryginalności procesu twórczego" - wyjaśnia jej organizator, Towarzystwo Sztuki (The Society for Arts) w Chicago.
Ekspozycji "Lebenstein raz jeszcze. Ostatnia wystawa" towarzyszy film dokumentalny Andrzeja Wolskiego "Dziennik samotnika" (2000), jeden z ostatnich zapisów wypowiedzi artysty.
Obrazy Jana Lebensteina, jednego z najbardziej znanych polskich malarzy uprawiających malarstwo figuratywne, prezentowane były w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Dzieła artysty znajdują w wielu prywatnych kolekcjach amerykańskich. Lebenstein urodził się w 1930 r. w Brześciu nad Bugiem (obecnie na Białorusi). Od 1959 r. mieszkał w Paryżu. Zmarł w 1999 r. w Krakowie.
Z Chicago Joanna Trzos (PAP)
tos/ hes/